II Liceum Ogólnokształcące w Jaworznie

Biologia

Na lekcjach biologii II LO uczniowie poznają tajniki budowy i funkcjonowania organizmu człowieka, reguły dziedziczenia cech, rodowód człowieka, a także zasady funkcjonowania i systematykę organizmów żywych.

Zajęcia prowadzone są różnorodnymi metodami, które łączą ze sobą nowoczesne technologie multimedialne z tradycyjnymi. Pracownia biologiczna dysponuje mikroskopami, sprzętem multimedialnym, audiowizualnym, mikroskopową kamerą cyfrową, licznymi preparatami, okazami i eksponatami. Zajęcia przedmiotowe realizowane są także w terenie. Uczniowie uczestniczą w warsztatach ekologicznych, podczas których zgłębiają zagadnienia związane z ekologią i sozologią. Uczniowie klas biologiczno – chemicznych uczestniczą w zajęciach szkół wyższych (wykłady, ćwiczenia laboratoryjne, seminaria). Utrzymujemy stałą współpracę z Uniwersytetem Śląskim Wydz. Biologii i Ochrony Środowiska, ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym oraz z Wydziałem Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przyszli maturzyści już od klasy pierwszej rozwiązują zadania maturalne z biologii.

Nauczyciel biologii:

mgr Olga Kania

mgr Dominika Wojtas 

 

Artykuły

Przejdź do - Katalaza na biologii
7 czerwca 2024

Katalaza na biologii

Ostatnie laborki z biologii rozszerzonej w klasach 1b, 1d i 1e. Badaliśmy enzymatyczny rozkład nadtlenku wodoru przez drożdże!

Przejdź do - Dni otwarte na ŚUM'ie
26 maja 2024

Dni otwarte na ŚUM'ie

Klasa 3bch uczestniczyła w dniach otwartych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Uczniowie mieli praktyczne zadania do wykonania np. szycie ran, udzielenie pierwszej pomocy, zbadanie oka i wielu innych medycznych atrakcji. Mogli także zobaczyć jak wyglądają zajęcia studentów w symulatorach sytuacji medycznych. 

Przejdź do - Konkurs "Na zdrowie"
27 kwietnia 2024

Konkurs "Na zdrowie"

Jagoda Dąbek i Maja Knurowska z klasy 3b zajęły I miejsce w wojewódzkim konkursie wiedzy medycznej "Na zdrowie - estetyczny wymiar piękna" organizowanym przez Regionalne Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sosnowcu. Serdecznie gratulujemy!

Przejdź do - Survival 2b i 3b
19 kwietnia 2024

Survival 2b i 3b

Survival'owa wycieczka klasy 2b i 3b w Janowie Lubelskim! Nocne podchody, marsz na orientację, zwariowana olimpiada, liny, paintball, dmuchańce i... żyroskop. Wspaniały czas ze wspaniałymi ludźmi. Jednym słowem: było ekstra!

Przejdź do - Brain Bee
11 marca 2024

Brain Bee

Uczennice z klasy 3bch Natalia Łyczyszyńska i Maja Knurowska zakwalifikowały się do II etapu międzynarodowego konkursu "Brain Bee". Sobotnie przedpołudnie spędziły w Instytucie Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego z Kołem Naukowym "Neuronus" w Krakowie. Gratulacje i trzymamy kciuki za kolejny etap

Przejdź do - Egzotarium w Sosnowcu
5 marca 2024

Egzotarium w Sosnowcu

Ucznioiwe klasy 2b i 2d wzieli udział w zajęciach w Egzotarium w Sosnowcu, podczas których poznali florę i faunę różnych stref klimatycznych.

Przejdź do - LO2 na ŚUMie
29 lutego 2024

LO2 na ŚUMie

Grupa uczniów z klas 2 i 3 bch zakończyła projekt "Ciało człowieka bez tajemnic" organizowany przez Śląski Uniwersytet Medyczny. Uczniowie przez trzy dni brali udział w zajęciach z anatomii i fizjologii człowieka oraz w zajęciach bibliotecznych. 

Czytaj więcej o: LO2 na ŚUMie
Przejdź do - Katalaza i antocyjany
14 stycznia 2024

Katalaza i antocyjany

Cykliczne warsztaty laboratoryjne dla klasy 1b,1d i 1e z rozszerzonej biologii trwają! Ostatnio młodzi biolodzy badali zdolności katalazy (z ziemniaka i wątroby) oraz właściwości antocyjanów (z soku z czerwonej kapusty). Bo zajęcia praktyczne to jest to!

Przejdź do - Sukcesy naszych uczniów z klas biologiczno-chemicznych
22 grudnia 2023

Sukcesy naszych uczniów z klas biologiczno-chemicznych

Kolejnych 8 naszych uczniów otrzymało indeksy Uniwersytetu Licealisty organizowanego przez Śląski Uniwersytet Medyczny (wydział nauk o zdrowiu). Gratulujemy, bo łatwo nie było! Mateusz Jeleń, Nikodem Pol, Weronika Pacyniak, Jagoda Dąbek, Maja Knurowska, Olga Koleżyńska, Melsik Sargsyan, Antonina Zielińska. Uczniowie z klasy 2b, 2d i 3b.

Czytaj więcej o: Sukcesy naszych uczniów z klas biologiczno-chemicznych
Przejdź do - Zajęcia z kosmetologii
11 grudnia 2023

Zajęcia z kosmetologii

Klasa 3bch uczestniczyła w zajęciach z kosmetologii w Śląskiej Wyższej Szkole Medycznej w Katowicach. Uczniowie  dowiedzieli się jak pielęgnować skórę w zależności od jej typu czy problemu oraz w jaki sposób dokonuje się diagnozy skóry. 
Czytaj więcej o: Zajęcia z kosmetologii

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Ogród botaniczny

  Ogród botaniczny

 • Powiększ zdjęcie Zajęcia terenowe

  Zajęcia terenowe

 • Powiększ zdjęcie Zajęcia praktyczne

  Zajęcia praktyczne

 • Powiększ zdjęcie Zajęcia praktyczne

  Zajęcia praktyczne

 • Powiększ zdjęcie Zajęcia laboratoryjne

  Zajęcia laboratoryjne

 • Powiększ zdjęcie Warsztaty labolatoryjne

  Warsztaty labolatoryjne

 • Powiększ zdjęcie Mikroskopowanie

  Mikroskopowanie