Żonkile pamięci

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
20 kwietnia 2022

Klasa 1 a oraz klasa 2 a wzięły udział w akcji "żonkile pamięci" organizowanej przez szkoły i biblioteki szkolne w całej Polsce. Wraz z muzeum Polin upamiętniamy 79 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Klasa 1 a oraz klasa 2 a wzięły udział w  akcji "żonkile pamięci" organizowanej przez szkoły i biblioteki szkolne w całej Polsce. Wraz z muzeum Polin upamiętniamy 79 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

W utworzonym w 1940 r. getcie warszawskim Niemcy zamknęli ponad 400 tys. Żydów; dziesiątki tysięcy z nich zmarły z chorób i głodu. 22 lipca 1942 r. Niemcy rozpoczęli deportację więźniów getta do obozu zagłady w Treblince. Zginęło tam niemal 300 tys. warszawskich Żydów. Jesienią 1942 r. w tzw. getcie szczątkowym pozostało już tylko około 60 tys. Żydów. Byli to głównie ludzie młodzi i w sile wieku, bez rodzin, zatrudnieni w niemieckich warsztatach produkcyjnych, tzw. szopach. W tych warunkach, gdy nie pozostawało już nic do stracenia, wśród żydowskiej młodzieży narodziła się myśl o zbrojnym oporze. 

19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie. Żydowski zryw był nie tylko pierwszą tak dużą akcją podjętą przez organizacje konspiracyjne na terenie okupowanej Polski, ale również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Niemców Europie.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie 1

    1

  • Powiększ zdjęcie 2

    2

  • Powiększ zdjęcie 3

    3

  • Powiększ zdjęcie 4

    4