Jesteś tutaj: Start / Przedmioty / Biologia

Biologia

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Na lekcjach biologii II LO uczniowie poznają tajniki budowy i funkcjonowania organizmu człowieka, reguły dziedziczenia cech, rodowód człowieka, a także zasady funkcjonowania i systematykę organizmów żywych.

Zajęcia prowadzone są różnorodnymi metodami, które łączą ze sobą nowoczesne technologie multimedialne z tradycyjnymi. Pracownia biologiczna dysponuje mikroskopami, sprzętem multimedialnym, audiowizualnym, mikroskopową kamerą cyfrową, licznymi preparatami, okazami i eksponatami. Zajęcia przedmiotowe realizowane są także w terenie. Uczniowie uczestniczą w warsztatach ekologicznych, podczas których zgłębiają zagadnienia związane z ekologią i sozologią. Uczniowie klas biologiczno – chemicznych uczestniczą w zajęciach szkół wyższych (wykłady, ćwiczenia laboratoryjne, seminaria). Utrzymujemy stałą współpracę z Uniwersytetem Śląskim Wydz. Biologii i Ochrony Środowiska, ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym oraz z Wydziałem Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przyszli maturzyści już od klasy pierwszej rozwiązują zadania maturalne z biologii.

Nauczyciel biologii:

mgr Olga Kania

mgr Dominika Wojtas 

 

Artykuły

Przejdź do - Wykrywanie białek
27 listopada 2023

Wykrywanie białek

Kolejne warsztaty laboratoryjne dla klas pierwszych z rozszerzoną biologią dotyczyły wykrywania białek w produktach spożywczych. 

Czytaj więcej o: Wykrywanie białek
Przejdź do - Wykrywanie cukrów
5 listopada 2023

Wykrywanie cukrów

Klasy 1b, 1d i 1e z rozszerzoną biologią najbardziej kochają warsztaty laboratoryjne, a tego w naszej szkole nie brakuje. Ostatnio na laborkach z biologii uczniowie samodzielnie wykrywali sacharydy w różnych produktach spożywczych. Poszło słodko!

Przejdź do - Lekcja anatomii
28 października 2023

Lekcja anatomii

Klasy 4 i 3 bch zwiedziły naukową wystawę BODY WORLDS autorstwa prof. Gunthera von Hagensa. Ekspozycja opowiada o cudzie, złożoności i kruchości ludzkiego ciała. Wspaniała lekcja anatomii i niezapomniane wrażenia. 

Przejdź do - Uniwersytet Licealisty SUM
22 października 2023

Uniwersytet Licealisty SUM

Aż 7 uczniów z klasy 2, 3 i 4 bch otrzymało indeksy Uniwersytetu Licealisty organizowanego przez Śląski Uniwersytet Medyczny (wydział lekarski oraz wydział farmacji). Gratulujemy, bo łatwo nie było - Katarzyna Jaromin, Piotr Michlewicz, Hanna Wachowicz, Natalia Łyczyszyńska, Zuzanna Woskowicz, Dominika Okólska oraz Dorian Nowaczek. 
Przejdź do - Wykonywanie preparatów mokrych
4 października 2023

Wykonywanie preparatów mokrych

Klasy pierwsze wykonywały preparaty mokre z liścia spichrzowego cebuli, owocu pomidora oraz z bulwy ziemniaka. Następnie dokonali obserwacji własnoręcznie wykonanych preparatów.

Przejdź do - Grzybobranie w klasach 2 be-cha
2 października 2023

Grzybobranie w klasach 2 be-cha

Uczniowie prowadzili hodowlę grzybów pleśniowych w określonych warunkach, obserwowali pleśniaka białego oraz sprawdzali jak przebiega fermentacja u drożdży. Jednym słowem - na lekcjach biologii jesień w pełni!

Przejdź do - Lekcje o szkielecie
22 września 2023

Lekcje o szkielecie

Klasa 3b z rozszerzona biologią rozpoczyna przygodę z anatomią i fizjologią człowieka. Zaczynają od lekcji z tematyką dotyczącą układu ruchu, podczas których praktyka miesza się z teorią.

Czytaj więcej o: Lekcje o szkielecie
Przejdź do - Mikroskopowo
22 września 2023

Mikroskopowo

Uczniowie klas pierwszych z rozszerzoną biologią zaczynają wkraczać w świat mikro. Zaczynają od obserwacji preparatów stałych.

Przejdź do - Wycieczka do Wrocławia
20 września 2023

Wycieczka do Wrocławia

Klasy drugie be-cha czyli 2b i 2d wybrały się na dwudniową wycieczkę do Wrocławia, której tematem przewonim była bioróżnorodność organizmów.

Czytaj więcej o: Wycieczka do Wrocławia
Przejdź do - Makroskopowe obserwacje klas 1
17 września 2023

Makroskopowe obserwacje klas 1

Uczniowie z klas 1b, 1d i 1e rozpoczynają przygodę z rozszerzoną biologią  Na dobry początek obserwacje makroskopowe insektów.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Ogród botaniczny

  Ogród botaniczny

 • Powiększ zdjęcie Zajęcia terenowe

  Zajęcia terenowe

 • Powiększ zdjęcie Zajęcia praktyczne

  Zajęcia praktyczne

 • Powiększ zdjęcie Zajęcia praktyczne

  Zajęcia praktyczne

 • Powiększ zdjęcie Zajęcia laboratoryjne

  Zajęcia laboratoryjne

 • Powiększ zdjęcie Warsztaty labolatoryjne

  Warsztaty labolatoryjne

 • Powiększ zdjęcie Mikroskopowanie

  Mikroskopowanie