Jesteś tutaj: Start / Przedmioty / Biologia

Biologia

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Na lekcjach biologii II LO uczniowie poznają tajniki budowy i funkcjonowania organizmu człowieka, reguły dziedziczenia cech, rodowód człowieka, a także zasady funkcjonowania i systematykę organizmów żywych.

Zajęcia prowadzone są różnorodnymi metodami, które łączą ze sobą nowoczesne technologie multimedialne z tradycyjnymi. Pracownia biologiczna dysponuje mikroskopami, sprzętem multimedialnym, audiowizualnym, mikroskopową kamerą cyfrową, licznymi preparatami, okazami i eksponatami. Zajęcia przedmiotowe realizowane są także w terenie. Uczniowie uczestniczą w warsztatach ekologicznych, podczas których zgłębiają zagadnienia związane z ekologią i sozologią. Uczniowie klas biologiczno – chemicznych uczestniczą w zajęciach szkół wyższych (wykłady, ćwiczenia laboratoryjne, seminaria). Utrzymujemy stałą współpracę z Uniwersytetem Śląskim Wydz. Biologii i Ochrony Środowiska, ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym oraz z Wydziałem Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przyszli maturzyści już od klasy pierwszej rozwiązują zadania maturalne z biologii.

Nauczyciel biologii:

mgr Olga Kania

 

Artykuły

Przejdź do - Ratownictwo medyczne
25 listopada 2022

Ratownictwo medyczne

Może ktoś z was zastanawiał się kiedyś nad tym, czy zawód Ratownika Medycznego to dobry wybór? Na zajęciach w Laboratorium Biznesu można było zweryfikować wszelkie fakty i mity dotyczące tej profesji.

Przejdź do - Antybiotyki pod lupą
22 listopada 2022

Antybiotyki pod lupą

Uczniowie z klas bch uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji "Antybiotykoterapia pod lupą Farmaceuty". 

Czytaj więcej o: Antybiotyki pod lupą
Przejdź do - Na tropie białek
20 listopada 2022

Na tropie białek

Klasy pierwsze be-cha uczestniczą w comiesięcznych warsztatach laboratoryjnych z biologii. W listopadzie uczniowie tropili białka w różnych artykułach spożywczych. Z jakim skutkiem? Zerknijcie sami.

Czytaj więcej o: Na tropie białek
Przejdź do - Uniwersytet Licealisty SUM
27 października 2022

Uniwersytet Licealisty SUM

Kaja Piorunkiewicz i Zuzanna Michlewicz z 4bp pomyślnie przeszły trudną rekrutację na zajęcia w ramach Uniwersytetu Licealisty na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Swój sukces zawdzięczają wytrwałości, pasji oraz ciężkiej pracy. Gratulujemy!

Czytaj więcej o: Uniwersytet Licealisty SUM
Przejdź do - Zawód naukowiec UŚ
26 października 2022

Zawód naukowiec UŚ

Uczniowie klasy 4bp uczestniczyli w wykładzie Magdaleny Stolarek-Januszkiewicz (Dyrektor Rozwoju Technologii, Biofidelity Ltd., Wielka Brytania): "Szukanie igły w stogu siana - wykrywanie krążącego DNA nowotworowego”. Wydarzenie jest częścią programu UŚ oraz MEN  pt. "Zawód naukowiec".

Czytaj więcej o: Zawód naukowiec UŚ
Przejdź do - Biologiczne laborki dla klasy 1b i 1d - sacharydy
19 października 2022

Biologiczne laborki dla klasy 1b i 1d - sacharydy

Na warsztatach laboratoryjnych z biologii uczniowie klas pierwszych bch badali właściowości różnych "słodkości" czyli sacharydów.

Czytaj więcej o: Biologiczne laborki dla klasy 1b i 1d - sacharydy
Przejdź do - Grzybobranie
6 października 2022

Grzybobranie

Co można robić w jesienny dzień na lekcji biologii? Może grzybobranie? Czemu nie! Klasa 2b be-cha badała funkcje życiowe drożdży oraz dokonała hodowli i obserwacji mikroskopowej pleśniaka białego. 

Czytaj więcej o: Grzybobranie
Przejdź do - Preparaty mokre
22 września 2022

Preparaty mokre

Uczniowie klas be-cha bez lęku za pomocą ostrego cięcia, kilku kropel wody oraz dzięki precyzyjnemu nakrywaniu szkiełkiem sporządzili własne preparaty mikroskopowe. 

Czytaj więcej o: Preparaty mokre
Przejdź do - Wchodzimy w świat biologii
13 września 2022

Wchodzimy w świat biologii

Klasy be-cha czyli klasa 1b oraz 1d rozpoczęły swoją przygodę z biologią rozszerzoną. Zaczynają małymi kroczkami, od rzeczy prostych ale jakże ważnych w nauce biologii czyli od obserwacji makroskopowych.

Czytaj więcej o: Wchodzimy w świat biologii
Przejdź do - Zmagania z kluczem do oznaczania roślin
6 czerwca 2022

Zmagania z kluczem do oznaczania roślin

Klasa 3bch doskonaliła nową umiejętność - rozpoznawanie drzew za pomocą klucza. Kto próbował, ten wie, że nie jest to łatwe zadanie. Z pomocą przyszły dostępne aplikacje w smartfonach, bo przecież technologia jest po to, żeby z niej korzystać!

Czytaj więcej o: Zmagania z kluczem do oznaczania roślin

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Pracownia biologiczna

  Pracownia biologiczna

 • Powiększ zdjęcie Na Uniwersytecie Jagielońskim

  Na Uniwersytecie Jagielońskim

 • Powiększ zdjęcie Noc biologów

  Noc biologów

 • Powiększ zdjęcie Zajęcia

  Zajęcia