Jesteś tutaj: Start / Przedmioty / Język polski

Język polski

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Zajęcia języka polskiego w liceum ogólnokształcącym obejmują kształcenie językowe, literackie i kulturowe. Selekcjonując materiał, staramy się wybierać te teksty kultury, które są nośnikiem wartości uniwersalnych, żywych współcześnie i docierających do młodego odbiorcy. Aby zrealizować podstawową strategię kształcenia polonistycznego: TEKST KULTURY – refleksja – JĘZYK- refleksja – TEKST WŁASNY stosujemy na zajęciach różnorodne metody i formy pracy: praca w grupach, debata, dyskusja, metaplan, drama, projekt  itd. Na lekcjach języka polskiego obcujemy z różnymi tekstami kultury, to nie tylko teksty literackie, lecz na równych prawach: malarstwo, film, muzyka, teatr … By lepiej poznać świat współczesnej kultury, w ramach przedmiotu organizowane są: wyjazdy do kina, wyjazdy do teatrów, wyjazdy do muzeów, lekcje w ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, zajęcia i spotkania w Teatrze Sztuk, spotkania w ramach Koła Dziennikarskiego  i szkolnego radia TOP. Wszystkie te działania owocują udziałem w konkursach i olimpiadach przedmiotowych.

Uczniowie, nie tylko zadeklarowani  humaniści, osiągają  w nich wysokie wyniki, a ich działania budzą uznanie.

Nauczyciele języka polskiego:

mgr Anna Adamus

mgr Dorota Liszkowska

 

Artykuły

Przejdź do - LO2 u Szekspira
28 kwietnia 2024

LO2 u Szekspira

Uczniowie naszej szkoły wybrałi się na spektakl pt. " DZIEŁA WSZYSTKIE SZEKSPIRA (W NIECO SKRÓCONEJ FORMIE) (“The Complete Works of William Shakespeare (Abridged)”) - komedia w jednym akcie do Teatru Rozrywki w Chorzowie. 

Przejdź do - Koty
28 kwietnia 2024

Koty

W piątkowe popołudnie chętni uczniowie pod opieką Pani Prof. Anny Adamus wybrali się do Teatru Rozrywki w Chorzowie na spektakl "Koty". Jest to jeden z najsłynniejszych i najchętniej oglądanych musicali wszech czasów. Wszyscy bawili się wyśmienicie!

Czytaj więcej o: Koty
Przejdź do - Lekcja w kinie
27 kwietnia 2024

Lekcja w kinie

Lubimy lekcje w naszej szkole, ale lubimy też ... lekcje w kinie! 90 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w takiej lekcji pt. "Social media - być czy nie być?". Dowiedzieli się, jak social media wpływają na zdrowie psychiczne. Na zakończenie obejrzeli film Il Campione, w którym każdy znalazł coś dla siebie. Serdecznie polecamy!
Przejdź do - Pinokio w Teatrze Rozrywki
19 kwietnia 2024

Pinokio w Teatrze Rozrywki

Chętni uczniowie pod opieką Pani Prof. Anny Adamus wybrali się do Teatru Rozrywki w Chorzowie na zachwycający spektakl PINOKIO. IL GRANDE MUSICAL. To była prawdziwa kulturalna uczta!

Przejdź do - Tożsamość śląska w Jaworznie
20 marca 2024

Tożsamość śląska w Jaworznie

Katarzyna Olas, Julia Kuźnia i Deborah Donato z klasy 2c przygotowały spotkanie studyjne dla Barbary, Miłosza i Staszka z Bednarskiej Szkoły Realnej z Warszawy na temat tożsamości śląskiej w naszym mieście. Cieszymy się z tej współpracy i trzymamy kciuki z finał projektu. Dziękujemy za miłe spotkanie.

Przejdź do - Lekcja w kinie
13 grudnia 2023

Lekcja w kinie

Lekcja w kinie - doskonała okazja, by dowiedzieć się, w jaki sposób twórcy filmowi puszczają oko do widza, do dzieł innych twórców. Taki temat - intertekstualność, był motywem przewodnim spotkania w kinie. 

Czytaj więcej o: Lekcja w kinie
Przejdź do - Sukcesy literackie
1 grudnia 2023

Sukcesy literackie

Kolejne sukcesy naszych uczniów! Międzyszkolny konkurs literacki "Śladami ojców polskiej niepodległości - wywiad z wybraną postacią historyczną" - I miejsce - Martyna Kapłon kl. 3a, II miejsce - Gabriela Płocica kl. 1a oraz wyróżnienie - Alicja Marszałek kl. 2c. Gratulacje!

Przejdź do - Sukcesy wokalne i recytarorskie
1 grudnia 2023

Sukcesy wokalne i recytarorskie

Miło nam poinformować, że w Otwartym Konkursie Pieśni i Wierszy o Tematyce Patriotycznej Aleksandra Bojko z 3a oraz Anna Smoleń z 1c zdobyły II miejsce. Ogromne gratulacje!

Czytaj więcej o: Sukcesy wokalne i recytarorskie
Przejdź do - Chłopi 2023
23 października 2023

Chłopi 2023

Klasy 2, 3 oraz 4b wybrały się do kina aby obejrzeć pełnometrażową adaptację powieści Władysława Reymonta "Chłopi" w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana, która ukazuje cykl życia wiejskiego pod koniec XIX wieku.

Przejdź do - Tootsie
29 maja 2023

Tootsie

W ubiegły piątek uczniowie z naszej szkoły pod opieką Pani Prof. Anny Adamus udały się do Teatru Rozrywki w Chorzowie na spektakl pt. Tootsie. Wyjazd (jak i spektakl) uznajemy za bardzo udany i nie możemy się doczekać następnej wycieczki do teatru.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie