Jesteś tutaj: Start / Przedmioty / Język polski

Język polski

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Zajęcia języka polskiego w liceum ogólnokształcącym obejmują kształcenie językowe, literackie i kulturowe. Selekcjonując materiał, staramy się wybierać te teksty kultury, które są nośnikiem wartości uniwersalnych, żywych współcześnie i docierających do młodego odbiorcy. Aby zrealizować podstawową strategię kształcenia polonistycznego: TEKST KULTURY – refleksja – JĘZYK- refleksja – TEKST WŁASNY stosujemy na zajęciach różnorodne metody i formy pracy: praca w grupach, debata, dyskusja, metaplan, drama, projekt  itd. Na lekcjach języka polskiego obcujemy z różnymi tekstami kultury, to nie tylko teksty literackie, lecz na równych prawach: malarstwo, film, muzyka, teatr … By lepiej poznać świat współczesnej kultury, w ramach przedmiotu organizowane są: wyjazdy do kina, wyjazdy do teatrów, wyjazdy do muzeów, lekcje w ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, zajęcia i spotkania w Teatrze Sztuk, spotkania w ramach Koła Dziennikarskiego  i szkolnego radia TOP. Wszystkie te działania owocują udziałem w konkursach i olimpiadach przedmiotowych.

Uczniowie, nie tylko zadeklarowani  humaniści, osiągają  w nich wysokie wyniki, a ich działania budzą uznanie.

Nauczyciele języka polskiego:

mgr Anna Adamus

mgr Dorota Liszkowska

 Poprzednie artykuły na archiwalnej stronie http://arch.lo2.jaworzno.edu.pl/index.php/przedmioty/humanistyczne/polski

Artykuły

Przejdź do - Koty rządzą
29 kwietnia 2022

Koty rządzą

Dobrze wiedział o tym T. S. Eliot, pisząc Wiersze o kotach, pełne dociekliwych uwag na temat kociej natury- zagadkowej i tajemniczej. Te niezwykłe teksty stały się inspiracją dla A. L. Webera i T. Nunna do stworzenia musicalu, który od lat 80. gości na deskach teatrów, nieustannie zachwycając udaną próbą oddania kocich charakterów w towarzystwie fantastycznej muzyki. Teraz dzięki wspaniałej ekipie chorzowskiego Teatru Rozrywki mogliśmy zobaczyć kolejną niezwykle udaną wersję Kotów w reż. J. Szydłowskiego.

Czytaj więcej o: Koty rządzą
Przejdź do - "Herbertiada"
6 kwietnia 2022

"Herbertiada"

Aleksandra Bojko (klasa 1a) zdobyła II miejsce w konkursie recytatorskim "HERBERTiada"
 
Czytaj więcej o: "Herbertiada"
Przejdź do - A na afiszu- Cabaret!
2 kwietnia 2022

A na afiszu- Cabaret!

To był niezapomniany wieczór- dzięki wspaniałej obsadzie Teatru Rozrywki w Chorzowie mogliśmy poczuć dreszcz emocji, przenosząc się do gwarnego, magicznego, hipnotyzującego Berlina lat 30.

Czytaj więcej o: A na afiszu- Cabaret!
Przejdź do - Mickiewicz czy Słowacki?
17 stycznia 2022

Mickiewicz czy Słowacki?

To pytanie zadali sobie uczniowie klasy drugiej oraz klas trzecich, którzy udali się na spektakl "Słowacki vs Mickiewicz" do jaworznickiego Młodzieżowego Domu Kultury.

Czytaj więcej o: Mickiewicz czy Słowacki?

Galeria

 • Powiększ zdjęcie s 30

  s 30

 • Powiększ zdjęcie s 14

  s 14

 • Powiększ zdjęcie s 23

  s 23