Jesteś tutaj: Start / Przedmioty / Język polski

Język polski

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Zajęcia języka polskiego w liceum ogólnokształcącym obejmują kształcenie językowe, literackie i kulturowe. Selekcjonując materiał, staramy się wybierać te teksty kultury, które są nośnikiem wartości uniwersalnych, żywych współcześnie i docierających do młodego odbiorcy. Aby zrealizować podstawową strategię kształcenia polonistycznego: TEKST KULTURY – refleksja – JĘZYK- refleksja – TEKST WŁASNY stosujemy na zajęciach różnorodne metody i formy pracy: praca w grupach, debata, dyskusja, metaplan, drama, projekt  itd. Na lekcjach języka polskiego obcujemy z różnymi tekstami kultury, to nie tylko teksty literackie, lecz na równych prawach: malarstwo, film, muzyka, teatr … By lepiej poznać świat współczesnej kultury, w ramach przedmiotu organizowane są: wyjazdy do kina, wyjazdy do teatrów, wyjazdy do muzeów, lekcje w ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, zajęcia i spotkania w Teatrze Sztuk, spotkania w ramach Koła Dziennikarskiego  i szkolnego radia TOP. Wszystkie te działania owocują udziałem w konkursach i olimpiadach przedmiotowych.

Uczniowie, nie tylko zadeklarowani  humaniści, osiągają  w nich wysokie wyniki, a ich działania budzą uznanie.

Nauczyciele języka polskiego:

mgr Anna Adamus

mgr Dorota Liszkowska

 

Artykuły

Przejdź do - Tootsie
29 maja 2023

Tootsie

W ubiegły piątek uczniowie z naszej szkoły pod opieką Pani Prof. Anny Adamus udały się do Teatru Rozrywki w Chorzowie na spektakl pt. Tootsie. Wyjazd (jak i spektakl) uznajemy za bardzo udany i nie możemy się doczekać następnej wycieczki do teatru.

Przejdź do - West Side Story
24 kwietnia 2023

West Side Story

Uczniowie LO2 uczestniczyli w wydarzeniu kulturalnym przygotowanym przez grupę teatralną MDKowski Błysk pt. "West Side Story" w rezyserii Pani Ewy Szpak. W musicalu występują dwie uczennice z naszej szkoły Eliza Sosnowska (3a) oraz Julianna Krasoń (1b). Dziekujemy za wspaniały występ.

Przejdź do - Warszawa
23 kwietnia 2023

Warszawa

Klasa 1c oraz kilku uczniów z pozostałych klasy wybrali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy. 

Przejdź do - Herbertiada
27 marca 2023

Herbertiada

Herbertiada to konkurs recytatorski poezji Zbigniewa Herberta. Pierwsze miejsce dla Aleksandry Bojko (2a) oraz wyróżnienie dla Dorota Gomułki (4bp). Ola recytowała "Dotyk" a Dorota "Tren Fortynbrasa". Gratulacje!

Przejdź do - Podwójny sukces w konkursie patriotycznym
23 listopada 2022

Podwójny sukces w konkursie patriotycznym

Podwójny sukces uczennicy klasy 4 bp Doroty Gomułki w Wojewódzkim Konkursie Pieśni i Poezji o Tematyce Patriotycznej.
Czytaj więcej o: Podwójny sukces w konkursie patriotycznym
Przejdź do - Obchody Dnia Niepodległości
14 listopada 2022

Obchody Dnia Niepodległości

Nasza szkoła obchodziła Narodowe Święto Niepodległości poprzez wspólne odśpiewanie hymnu w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu" oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości. Uczestniczyła także w uroczystym apelu przygotowanym przez klasę 1c pod kierunkiem prof. Doroty Liszkowskiej.

Czytaj więcej o: Obchody Dnia Niepodległości
Przejdź do - Lekcja w kinie dla humanistów
24 października 2022

Lekcja w kinie dla humanistów

Kino jako narzędzie manipulacji? Uczniowie klas humanistycznych odbyli nietypową lekcję w kinie, podczas której poznali charakterystykę przekazu manipulacyjnego i dowiedzieli się, jak go rozpoznać.

Czytaj więcej o: Lekcja w kinie dla humanistów
Przejdź do - Styl retro wciąż uwodzi
26 maja 2022

Styl retro wciąż uwodzi

Z pewnością zauważyliście, że to, co było obecne w kulturze dekady temu, nie przemija, lecz zatacza koło i do nas powraca. W nieco zmienionej formie, z dodatkiem czegoś współczesnego, odświeżone aktualnym spojrzeniem staje się prawdziwą inspiracją i potrafi zachwycić. Tak jest niewątpliwie z musicalami z lat 60. i 70. XX wieku. Przekonaliśmy się o tym, oglądając w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie kolejną wersję głośnej produkcji Grease autorstwa J. Jacobsona i W. Caseya.

Czytaj więcej o: Styl retro wciąż uwodzi
Przejdź do - Kulturalnie w słonecznym Krakowie
22 maja 2022

Kulturalnie w słonecznym Krakowie

Pobyt w stolicy Małopolski to zawsze niezapomniane chwile i prawdziwa uczta dla ducha. Wystarczy dobrze zaplanować swój pobyt, by różnorodne doświadczenia stały się naszym udziałem. W Krakowie jest to możliwe, bo wszystko, co ciekawe, zabawne, piękne i mądre, jest na wyciągnięcie ręki. Przekonali się o tym trzecioklasiści- grupa humanistów (i ich przyjaciół)- w czasie jednodniowej wycieczki.

Czytaj więcej o: Kulturalnie w słonecznym Krakowie
Przejdź do - Koty rządzą
29 kwietnia 2022

Koty rządzą

Dobrze wiedział o tym T. S. Eliot, pisząc Wiersze o kotach, pełne dociekliwych uwag na temat kociej natury- zagadkowej i tajemniczej. Te niezwykłe teksty stały się inspiracją dla A. L. Webera i T. Nunna do stworzenia musicalu, który od lat 80. gości na deskach teatrów, nieustannie zachwycając udaną próbą oddania kocich charakterów w towarzystwie fantastycznej muzyki. Teraz dzięki wspaniałej ekipie chorzowskiego Teatru Rozrywki mogliśmy zobaczyć kolejną niezwykle udaną wersję Kotów w reż. J. Szydłowskiego.

Czytaj więcej o: Koty rządzą

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie