Język polski


Zajęcia języka polskiego w liceum ogólnokształcącym obejmują kształcenie językowe, literackie i kulturowe. Selekcjonując materiał, staramy się wybierać te teksty kultury, które są nośnikiem wartości uniwersalnych, żywych współcześnie i docierających do młodego odbiorcy. Aby zrealizować podstawową strategię kształcenia polonistycznego: TEKST KULTURY – refleksja – JĘZYK- refleksja – TEKST WŁASNY stosujemy na zajęciach różnorodne metody i formy pracy: praca w grupach, debata, dyskusja, metaplan, drama, projekt itd. Na lekcjach języka polskiego obcujemy z różnymi tekstami kultury, to nie tylko teksty literackie, lecz na równych prawach: malarstwo, film, muzyka, teatr … By lepiej poznać świat współczesnej kultury, w ramach przedmiotu organizowane są: wyjazdy do kina, wyjazdy do teatrów, wyjazdy do muzeów, lekcje w ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, zajęcia i spotkania w Teatrze Sztuk, spotkania w ramach Koła Dziennikarskiego i szkolnego radia TOP. Wszystkie te działania owocują udziałem w konkursach i olimpiadach przedmiotowych.
Uczniowie, nie tylko zadeklarowani humaniści, osiągają w nich wysokie wyniki, a ich działania budzą uznanie.
Nauczyciele języka polskiego:
mgr Anna Adamus
mgr Dorota Liszkowska
Artykuły
29 maja 2023
W ubiegły piątek uczniowie z naszej szkoły pod opieką Pani Prof. Anny Adamus udały się do Teatru Rozrywki w Chorzowie na spektakl pt. Tootsie. Wyjazd (jak i spektakl) uznajemy za bardzo udany i nie możemy się doczekać następnej wycieczki do teatru.
24 kwietnia 2023
Uczniowie LO2 uczestniczyli w wydarzeniu kulturalnym przygotowanym przez grupę teatralną MDKowski Błysk pt. "West Side Story" w rezyserii Pani Ewy Szpak. W musicalu występują dwie uczennice z naszej szkoły Eliza Sosnowska (3a) oraz Julianna Krasoń (1b). Dziekujemy za wspaniały występ.
23 kwietnia 2023
Klasa 1c oraz kilku uczniów z pozostałych klasy wybrali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy.
27 marca 2023
Herbertiada to konkurs recytatorski poezji Zbigniewa Herberta. Pierwsze miejsce dla Aleksandry Bojko (2a) oraz wyróżnienie dla Dorota Gomułki (4bp). Ola recytowała "Dotyk" a Dorota "Tren Fortynbrasa". Gratulacje!
14 listopada 2022
Nasza szkoła obchodziła Narodowe Święto Niepodległości poprzez wspólne odśpiewanie hymnu w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu" oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości. Uczestniczyła także w uroczystym apelu przygotowanym przez klasę 1c pod kierunkiem prof. Doroty Liszkowskiej.
Czytaj więcej o: Obchody Dnia Niepodległości24 października 2022
Kino jako narzędzie manipulacji? Uczniowie klas humanistycznych odbyli nietypową lekcję w kinie, podczas której poznali charakterystykę przekazu manipulacyjnego i dowiedzieli się, jak go rozpoznać.
Czytaj więcej o: Lekcja w kinie dla humanistów26 maja 2022
Z pewnością zauważyliście, że to, co było obecne w kulturze dekady temu, nie przemija, lecz zatacza koło i do nas powraca. W nieco zmienionej formie, z dodatkiem czegoś współczesnego, odświeżone aktualnym spojrzeniem staje się prawdziwą inspiracją i potrafi zachwycić. Tak jest niewątpliwie z musicalami z lat 60. i 70. XX wieku. Przekonaliśmy się o tym, oglądając w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie kolejną wersję głośnej produkcji Grease autorstwa J. Jacobsona i W. Caseya.
Czytaj więcej o: Styl retro wciąż uwodzi22 maja 2022
Pobyt w stolicy Małopolski to zawsze niezapomniane chwile i prawdziwa uczta dla ducha. Wystarczy dobrze zaplanować swój pobyt, by różnorodne doświadczenia stały się naszym udziałem. W Krakowie jest to możliwe, bo wszystko, co ciekawe, zabawne, piękne i mądre, jest na wyciągnięcie ręki. Przekonali się o tym trzecioklasiści- grupa humanistów (i ich przyjaciół)- w czasie jednodniowej wycieczki.
Czytaj więcej o: Kulturalnie w słonecznym Krakowie29 kwietnia 2022
Dobrze wiedział o tym T. S. Eliot, pisząc Wiersze o kotach, pełne dociekliwych uwag na temat kociej natury- zagadkowej i tajemniczej. Te niezwykłe teksty stały się inspiracją dla A. L. Webera i T. Nunna do stworzenia musicalu, który od lat 80. gości na deskach teatrów, nieustannie zachwycając udaną próbą oddania kocich charakterów w towarzystwie fantastycznej muzyki. Teraz dzięki wspaniałej ekipie chorzowskiego Teatru Rozrywki mogliśmy zobaczyć kolejną niezwykle udaną wersję Kotów w reż. J. Szydłowskiego.
Czytaj więcej o: Koty rządzą