Jesteś tutaj: Start / Przedmioty / Język polski

Język polski

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Zajęcia języka polskiego w liceum ogólnokształcącym obejmują kształcenie językowe, literackie i kulturowe. Selekcjonując materiał, staramy się wybierać te teksty kultury, które są nośnikiem wartości uniwersalnych, żywych współcześnie i docierających do młodego odbiorcy. Aby zrealizować podstawową strategię kształcenia polonistycznego: TEKST KULTURY – refleksja – JĘZYK- refleksja – TEKST WŁASNY stosujemy na zajęciach różnorodne metody i formy pracy: praca w grupach, debata, dyskusja, metaplan, drama, projekt  itd. Na lekcjach języka polskiego obcujemy z różnymi tekstami kultury, to nie tylko teksty literackie, lecz na równych prawach: malarstwo, film, muzyka, teatr … By lepiej poznać świat współczesnej kultury, w ramach przedmiotu organizowane są: wyjazdy do kina, wyjazdy do teatrów, wyjazdy do muzeów, lekcje w ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, zajęcia i spotkania w Teatrze Sztuk, spotkania w ramach Koła Dziennikarskiego  i szkolnego radia TOP. Wszystkie te działania owocują udziałem w konkursach i olimpiadach przedmiotowych.

Uczniowie, nie tylko zadeklarowani  humaniści, osiągają  w nich wysokie wyniki, a ich działania budzą uznanie.

Nauczyciele języka polskiego:

mgr Anna Adamus

mgr Dorota Liszkowska

 

Artykuły

Przejdź do - Podwójny sukces w konkursie patriotycznym
23 listopada 2022

Podwójny sukces w konkursie patriotycznym

Podwójny sukces uczennicy klasy 4 bp Doroty Gomułki w Wojewódzkim Konkursie Pieśni i Poezji o Tematyce Patriotycznej.
Czytaj więcej o: Podwójny sukces w konkursie patriotycznym
Przejdź do - Obchody Dnia Niepodległości
14 listopada 2022

Obchody Dnia Niepodległości

Nasza szkoła obchodziła Narodowe Święto Niepodległości poprzez wspólne odśpiewanie hymnu w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu" oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości. Uczestniczyła także w uroczystym apelu przygotowanym przez klasę 1c pod kierunkiem prof. Doroty Liszkowskiej.

Czytaj więcej o: Obchody Dnia Niepodległości
Przejdź do - Lekcja w kinie dla humanistów
24 października 2022

Lekcja w kinie dla humanistów

Kino jako narzędzie manipulacji? Uczniowie klas humanistycznych odbyli nietypową lekcję w kinie, podczas której poznali charakterystykę przekazu manipulacyjnego i dowiedzieli się, jak go rozpoznać.

Czytaj więcej o: Lekcja w kinie dla humanistów
Przejdź do - Styl retro wciąż uwodzi
26 maja 2022

Styl retro wciąż uwodzi

Z pewnością zauważyliście, że to, co było obecne w kulturze dekady temu, nie przemija, lecz zatacza koło i do nas powraca. W nieco zmienionej formie, z dodatkiem czegoś współczesnego, odświeżone aktualnym spojrzeniem staje się prawdziwą inspiracją i potrafi zachwycić. Tak jest niewątpliwie z musicalami z lat 60. i 70. XX wieku. Przekonaliśmy się o tym, oglądając w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie kolejną wersję głośnej produkcji Grease autorstwa J. Jacobsona i W. Caseya.

Czytaj więcej o: Styl retro wciąż uwodzi
Przejdź do - Kulturalnie w słonecznym Krakowie
22 maja 2022

Kulturalnie w słonecznym Krakowie

Pobyt w stolicy Małopolski to zawsze niezapomniane chwile i prawdziwa uczta dla ducha. Wystarczy dobrze zaplanować swój pobyt, by różnorodne doświadczenia stały się naszym udziałem. W Krakowie jest to możliwe, bo wszystko, co ciekawe, zabawne, piękne i mądre, jest na wyciągnięcie ręki. Przekonali się o tym trzecioklasiści- grupa humanistów (i ich przyjaciół)- w czasie jednodniowej wycieczki.

Czytaj więcej o: Kulturalnie w słonecznym Krakowie
Przejdź do - Koty rządzą
29 kwietnia 2022

Koty rządzą

Dobrze wiedział o tym T. S. Eliot, pisząc Wiersze o kotach, pełne dociekliwych uwag na temat kociej natury- zagadkowej i tajemniczej. Te niezwykłe teksty stały się inspiracją dla A. L. Webera i T. Nunna do stworzenia musicalu, który od lat 80. gości na deskach teatrów, nieustannie zachwycając udaną próbą oddania kocich charakterów w towarzystwie fantastycznej muzyki. Teraz dzięki wspaniałej ekipie chorzowskiego Teatru Rozrywki mogliśmy zobaczyć kolejną niezwykle udaną wersję Kotów w reż. J. Szydłowskiego.

Czytaj więcej o: Koty rządzą
Przejdź do - "Herbertiada"
6 kwietnia 2022

"Herbertiada"

Aleksandra Bojko (klasa 1a) zdobyła II miejsce w konkursie recytatorskim "HERBERTiada"
 
Czytaj więcej o: "Herbertiada"
Przejdź do - A na afiszu- Cabaret!
2 kwietnia 2022

A na afiszu- Cabaret!

To był niezapomniany wieczór- dzięki wspaniałej obsadzie Teatru Rozrywki w Chorzowie mogliśmy poczuć dreszcz emocji, przenosząc się do gwarnego, magicznego, hipnotyzującego Berlina lat 30.

Czytaj więcej o: A na afiszu- Cabaret!
Przejdź do - Mickiewicz czy Słowacki?
17 stycznia 2022

Mickiewicz czy Słowacki?

To pytanie zadali sobie uczniowie klasy drugiej oraz klas trzecich, którzy udali się na spektakl "Słowacki vs Mickiewicz" do jaworznickiego Młodzieżowego Domu Kultury.

Czytaj więcej o: Mickiewicz czy Słowacki?

Galeria

 • Powiększ zdjęcie s 30

  s 30

 • Powiększ zdjęcie s 14

  s 14

 • Powiększ zdjęcie s 23

  s 23