Jesteś tutaj: Start / Przedmioty / Język polski

Język polski

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Zajęcia języka polskiego w liceum ogólnokształcącym obejmują kształcenie językowe, literackie i kulturowe. Selekcjonując materiał, staramy się wybierać te teksty kultury, które są nośnikiem wartości uniwersalnych, żywych współcześnie i docierających do młodego odbiorcy. Aby zrealizować podstawową strategię kształcenia polonistycznego: TEKST KULTURY – refleksja – JĘZYK- refleksja – TEKST WŁASNY stosujemy na zajęciach różnorodne metody i formy pracy: praca w grupach, debata, dyskusja, metaplan, drama, projekt  itd. Na lekcjach języka polskiego obcujemy z różnymi tekstami kultury, to nie tylko teksty literackie, lecz na równych prawach: malarstwo, film, muzyka, teatr … By lepiej poznać świat współczesnej kultury, w ramach przedmiotu organizowane są: wyjazdy do kina, wyjazdy do teatrów, wyjazdy do muzeów, lekcje w ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, zajęcia i spotkania w Teatrze Sztuk, spotkania w ramach Koła Dziennikarskiego  i szkolnego radia TOP. Wszystkie te działania owocują udziałem w konkursach i olimpiadach przedmiotowych.

Uczniowie, nie tylko zadeklarowani  humaniści, osiągają  w nich wysokie wyniki, a ich działania budzą uznanie.

Nauczyciele języka polskiego:

mgr Anna Adamus

mgr Dorota Liszkowska

 

Artykuły

Przejdź do - Sukcesy literackie
1 grudnia 2023

Sukcesy literackie

Kolejne sukcesy naszych uczniów! Międzyszkolny konkurs literacki "Śladami ojców polskiej niepodległości - wywiad z wybraną postacią historyczną" - I miejsce - Martyna Kapłon kl. 3a, II miejsce - Gabriela Płocica kl. 1a oraz wyróżnienie - Alicja Marszałek kl. 2c. Gratulacje!

Przejdź do - Sukcesy wokalne i recytarorskie
1 grudnia 2023

Sukcesy wokalne i recytarorskie

Miło nam poinformować, że w Otwartym Konkursie Pieśni i Wierszy o Tematyce Patriotycznej Aleksandra Bojko z 3a oraz Anna Smoleń z 1c zdobyły II miejsce. Ogromne gratulacje!

Czytaj więcej o: Sukcesy wokalne i recytarorskie
Przejdź do - Chłopi 2023
23 października 2023

Chłopi 2023

Klasy 2, 3 oraz 4b wybrały się do kina aby obejrzeć pełnometrażową adaptację powieści Władysława Reymonta "Chłopi" w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana, która ukazuje cykl życia wiejskiego pod koniec XIX wieku.

Przejdź do - Tootsie
29 maja 2023

Tootsie

W ubiegły piątek uczniowie z naszej szkoły pod opieką Pani Prof. Anny Adamus udały się do Teatru Rozrywki w Chorzowie na spektakl pt. Tootsie. Wyjazd (jak i spektakl) uznajemy za bardzo udany i nie możemy się doczekać następnej wycieczki do teatru.

Przejdź do - West Side Story
24 kwietnia 2023

West Side Story

Uczniowie LO2 uczestniczyli w wydarzeniu kulturalnym przygotowanym przez grupę teatralną MDKowski Błysk pt. "West Side Story" w rezyserii Pani Ewy Szpak. W musicalu występują dwie uczennice z naszej szkoły Eliza Sosnowska (3a) oraz Julianna Krasoń (1b). Dziekujemy za wspaniały występ.

Przejdź do - Warszawa
23 kwietnia 2023

Warszawa

Klasa 1c oraz kilku uczniów z pozostałych klasy wybrali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy. 

Przejdź do - Herbertiada
27 marca 2023

Herbertiada

Herbertiada to konkurs recytatorski poezji Zbigniewa Herberta. Pierwsze miejsce dla Aleksandry Bojko (2a) oraz wyróżnienie dla Dorota Gomułki (4bp). Ola recytowała "Dotyk" a Dorota "Tren Fortynbrasa". Gratulacje!

Przejdź do - Podwójny sukces w konkursie patriotycznym
23 listopada 2022

Podwójny sukces w konkursie patriotycznym

Podwójny sukces uczennicy klasy 4 bp Doroty Gomułki w Wojewódzkim Konkursie Pieśni i Poezji o Tematyce Patriotycznej.
Czytaj więcej o: Podwójny sukces w konkursie patriotycznym
Przejdź do - Obchody Dnia Niepodległości
14 listopada 2022

Obchody Dnia Niepodległości

Nasza szkoła obchodziła Narodowe Święto Niepodległości poprzez wspólne odśpiewanie hymnu w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu" oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości. Uczestniczyła także w uroczystym apelu przygotowanym przez klasę 1c pod kierunkiem prof. Doroty Liszkowskiej.

Czytaj więcej o: Obchody Dnia Niepodległości
Przejdź do - Lekcja w kinie dla humanistów
24 października 2022

Lekcja w kinie dla humanistów

Kino jako narzędzie manipulacji? Uczniowie klas humanistycznych odbyli nietypową lekcję w kinie, podczas której poznali charakterystykę przekazu manipulacyjnego i dowiedzieli się, jak go rozpoznać.

Czytaj więcej o: Lekcja w kinie dla humanistów

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie