Współpraca polsko - niemiecka

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
21 marca 2023

Wieloletnia współpraca II LO ze szkołami średnimi w Niemczech została przypieczętowana dzięki wizycie studyjnej nauczycieli i przedstawiciela władz oświatowych regionu Nadrenia Północna-Westfalia. Ponieważ goście byli zainteresowani szkolnictwem zawodowym udało się zacieśnić stosunki pomiędzy Dwójką a Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr 4, które z sobą sąsiadują.

 

II Liceum Ogólnokształcące z sukcesem współpracuje z rożnymi szkołami europejskimi w ramach programu eTwinning już od 2005 roku, czyli od początku jego istnienia. W tym roku do Anny Pławeckiej, która od początku istnienia eTwinning aktywnie działa w ramach programu jako ambasador eTwinning i do Ilony Górnik- Miśkiewicz, która obecnie realizuje już trzeci swój projekt, dołączyła trzecia osoba – Ksymena Nowicka- Klimczak, realizującbieżący projekt Uczniowie dla pokoju.

Uroczyście powitani przez Samorząd Uczniowski goście spotkali się najpierw z nagrodzonymi przez eTwinning uczniami z klas 4AP, 4BP i 3A, którzy zaprezentowali swoją pracę i jej rezultaty, oczarowując niemieckich nauczycieli swoją biegłą znajomością języka angielskiego, bo w tym języku przebiegała cała wizyta. Pochwalili się swoim okazałym dorobkiem. Projekty prowadzone

z uczniami przez Annę Pławecką we współpracy z inicjatorką spotkania - Sandrą Hansen, nauczycielką Kaufmanschule II z Hagen w Niemczech, unijną doradczynią do spraw ekonomii i szkolnictwa zawodowego – zdobyły szereg nagród:

- 8Krajowych Odznak Jakości eTwinning

- 7EuropejskichOdznak Jakości eTwinning

- zwycięstwo w 3 konkursach europejskich w Niemczech

- zwycięstwo w 2 konkursach krajowych Nasz Projekt eTwinning w Polsce

- zwycięstwo w konkursie Komisji Europejskiej Learn2Move, Move2Learn.

Kolejno zaprezentowali się uczniowie, prowadzeni przez Ilonę Górnik-Miskiewicz, która prowadzi już trzeci projekt i ma swoim koncie 2 Krajowe i 1 Europejską Odznakę eTwinning. Całość dopełniła uczestniczka aktualnie prowadzonego we współpracy Ksymeny Nowickiej-Klimaczak z Sandrą Hansen projektu, przedstawiając jego etapy. Starszy inspektor oświaty i wychowania Ludger Dieckmann z Niemiec bardzo docenił pracę nauczycieli i młodzieży, podkreślając jej znaczenie dla przyszłości Europy.

Kluczowym punktem wizyty była debata dotycząca sposobów nauczania o II Wojnie Światowej i Holokauście oraz miejscach pamięci narodowej w polskich i niemieckich szkołach. Spotkanie uświetnili swoją obecnością znamienici goście. Irena Wojtanowicz-Stadler, Naczelnik Wydziału Edukacji w Jaworznie przedstawiła gościom schemat szkolnictwa w Polsce na przykładzie miasta Jaworzna. Dyrektor ZSP 4 Kinga Kubiak-Smoliło ze swoimi nauczycielami pokazalipracę szkoły zawodowej w Polsce na przykładzie ZSP 4. Ksymena Nowicka-Klimaczak z II LO po konsultacjach z Michałem Ciołczykiem, nauczycielem historii z ZSP 4 przygotowała i brawurowo przedstawiła prezentację ukazującą jak w polskich szkołach naucza się młodzież o Holokauście, II Wojnie Światowej i miejscach pamięci narodowej. Przemysław Dudzik - dyrektor Muzeum Miejskiego w Jaworznie wraz ze swoimi pracownikami przygotował film o obozie dwóch totalitaryzmów w Jaworznie w języku angielskim oraz pokierował zwiedzaniem po terenach poobozowych na koniec wizyty niemieckich gości w Jaworznie. Dyrektor II LO, Witold Ochman i Starszy Inspektor oświaty i wychowania Ludger Dieckmann z Niemiec podkreślili doniosłość spotkania oraz rolę współpracy międzynarodowej w nowoczesnym nauczaniu młodego pokolenia.

Po debacie i wymianie upominków goście udali się do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 4 na dalszą część, prowadzoną przez współgospodarza spotkania.

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie