Noc Skorpiona - uczta naukowa dla be-cha!

18 marca 2022

Po rocznej przerwie (z powodu pandemicznych zawirowań) Noc Skorpiona ponownie zawitała do II Liceum Ogólnokształcącego w Jaworznie. Jest to unikatowe wydarzenie naukowe na skalę województwa, którego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest nauczycielka chemii, pani prof. Bożena Palian.

Noc Skorpiona czyli chemiczny maraton laboratoryjnypolega na kilkugodzinnym, samodzielnym wykonywaniu przez uczniów klas biologiczno-chemicznych szeregu doświadczeń chemicznych według podanych instrukcji.

Ze względu na indywidualne podejście do umiejętności analitycznych uczniów impreza organizowana jest w dwóch odsłonach: dla klas trzecich pt. „Noc Skorpiona” oraz dla klas młodszych pt. „Wieczór Małego Skorpiona”.

Bardzo dobrze wyposażona pracownia chemiczna w szkole dała możliwość przeprowadzania różnorodnych doświadczeń, takich jak: miareczkowanie, badanie związków amfoterycznych, otrzymywanie gazów, wykrywanie wiązań charakterystycznych dla związków organicznych, tworzenie roztworu o określonym stężeniu molowym i procentowym oraz wiele innych. A nic nie wprawia w lepszy nastrój nauczyciela - chemika jak zmniejszająca się ilość odczynników wykorzystana podczas doświadczeń.

Mimo trwającego blisko 4 godzin maratonu wytężonej pracy laboratoryjnej, wszyscy uczestnicy byli zmęczeni, ale też bardzo zadowoleni, że stali się częścią tej świetnej piątkowej imprezy.

Wydarzenia naukowe oraz nauczanie biologii i chemii poprzez praktyczne działania są istotnym elementem edukacji tych przedmiotów. Takie podejście pozwala rozwijać zainteresowania oraz pasję wśród uczniów oraz ułatwia im naukę i sprawia, że nie jest ona nudna. Nauczyciele w LO2 doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego na lekcjach biologii, chemii czy fizyki doświadczenia wykonywane przez uczniów są obecne na co dzień,a nie od święta.

Publikacja jaw.pl

O. Kania