Kampania profilaktyczna II AP - "Wpływ zmian klimatycznych na nasze życie"

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
28 lutego 2021

Czy wiesz, czym są zmiany klimatyczne? Jaki wpływ mają one na  nasze życie? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz podczas tygodnia profilaktycznego organizowanego przez klasę 2AP. Teraz podsumowanie.

Świat dookoła nas cały czas się zmienia. Nieustannej przemianie ulega nasza najbliższa okolica, dalsze sąsiedztwo czy też bardzo odległe miejsca. Niesie to ze sobą wiele udogodnień, ale i  też negatywnych konsekwencji. Czy wiesz, czym są zmiany klimatyczne? Jaki wpływ mają one na  nasze życie? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz podczas tygodnia profilaktycznego organizowanego przez klasę 2AP.

Od dzisiaj do końca tygodnia codziennie będą publikowane ciekawostki i filmy związane z tym zagadnieniem.
Szczegółowy plan tygodnia profilaktycznego znajdziecie poniżej:

Poniedziałek – Piątek: codzienne ciekawostki oraz filmy związane ze zmianami klimatycznymi, publikowane na Instagramie oraz Facebooku szkoły,

Wtorek: prezentacja ukazująca problem zmian klimatycznych oraz sposoby przeciwdziałania,

Piątek: quiz umożliwiający sprawdzenie swojej wiedzy oraz podsumowujący kampanię profilaktyczną.

Quiz odbędzie się w piątek na drugiej lekcji i skierowany jest do klas pierwszych i drugich. Osoby chętne (po 2 z każdej klasy) mogą zgłaszać się do środy na maila: lo2apklasa@gmail.com

 Tu będą się ukazywać informacje:

PONIEDZIAŁEK

Ciekawostka

Czy wiesz że: Istnieje wskaźnik służący do ilościowej oceny wpływu danej substancji na efekt cieplarniany tzw. potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) dzięki któremu możesz dowiedzieć się wpływie danego gazu cieplarnianego na efekt cieplarniany w stosunku do dwutlenku węgla (link do całej tabelki jest w komentarzu). Z wykresu kołowego i tabelki można wywnioskować że mimo iż 81% wyemitowanych gazów cieplarnianych to CO2 to znacznie większy wpływ mają inne gazy cieplarniane. Np. metan i tlenek diazotu mają razem ponad 21 razy większy wpływ na efekt cieplarniany niż cały wyemitowany dwutlenek węgla.  

 Filmy na dziś

https://www.youtube.com/watch?v=LRoDJGjP0_c&feature=emb_title

https://www.youtube.com/watch?v=9eb4GRvgih4&feature=emb_title

WTOREK

PREZENTACJA - pobierz poniżej

https://drive.google.com/file/d/1YrHEsoLZQxA-d8nl9WvWxlc1UwPu2AZ5/view?usp=sharing

 

CIEKAWOSTKA

Żeby wulkany emitowały tyle CO 2 co ludzie musiałby codziennie mieć od 2 do trzech gigantycznych erupcji.

 

ŚRODA CZWARTEK

CIEKAWOSTKI

Udział w produkcji energii elektrycznej przez OZE w UE wynosi 32%. Kraj z największym udziałem OZE w produkcji energii elektrycznej to Austria a kraj z najmniejszym udziałem to Malta.
 

 Mimo iż globalne ocieplenie kojarzy nam się z zurbanizowanymi i industrialnymi regionami to przemysł rolniczo-spożywczy często wytwarza gazy o większym potencjale tworzenia efektu cieplarnianego(GWP) tak zwane F-Gazy o mocy od 124 do 14 800 razy większej od CO2.

 

Od 1990.r mimo innowacji w transporcie (samochody elektryczne itp.) emisja CO2 związana z transportem w UE wzrosła o około 25 punktów procentowych.

 

FILMY NA DZIŚ

https://biznes.newseria.pl/news/zmiany-klimatu-z-duzym,p2006733975

PiĄTEK

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Klimat

    Klimat