Na lekcjach biologii II LO uczniowie poznają tajniki budowy i funkcjonowania organizmu człowieka, reguły dziedziczenia cech, rodowód człowieka, a także zasady funkcjonowania i systematykę organizmów żywych.

Zajęcia prowadzone są różnorodnymi metodami, które łączą ze sobą nowoczesne technologie multimedialne z tradycyjnymi. Pracownia biologiczna dysponuje mikroskopami, sprzętem multimedialnym, audiowizualnym, mikroskopową kamerą cyfrową, licznymi preparatami, okazami i eksponatami. Zajęcia przedmiotowe realizowane są także w terenie. Uczniowie uczestniczą w warsztatach ekologicznych, podczas których zgłębiają zagadnienia związane z ekologią i sozologią. Uczniowie klas biologiczno – chemicznych uczestniczą w zajęciach szkół wyższych (wykłady, ćwiczenia laboratoryjne, seminaria). Utrzymujemy stałą współpracę z Uniwersytetem Śląskim Wydz. Biologii i Ochrony Środowiska, ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym oraz z Wydziałem Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przyszli maturzyści już od klasy pierwszej rozwiązują zadania maturalne z biologii.

Nauczyciele biologii:

mgr Olga Kania

mgr Dominika Wojtas 

mgr Ewa Maj

  • LO2 na ŚUM
    Dni otwarte w SUM Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu dla klasy 3b i 3d. Uczniowie uczestniczyli w wykładzie oraz zajęciach warsztatowych na kierunkach: farmacja, biotechnologa medyczna oraz kosmetologia. Dziękujemy!
  • Antocyjany
    Klasa 1a realizująca biologię na poziomie rozszerzonym na warsztatach laboratoryjnych sprawdzała super moce antocyjanów, czyli barwników występujących w roślinach.
  • Olimpiada Zdrowia PCK
    Wiktoria Klimczak i Aleksander Piechaczek, uczniowie kl. 2e zdobyli dzisiaj I i II miejsce podczas etapu rejonowego 32. Olimpiady Zdrowia PCK. Serdecznie gratulujemy życząc dalszych sukcesów w konkursie na etapie okręgowym, gdzie Wiktoria będzie reprezentować miasto …
  • Warsztaty laboratoryjne z białek
    Klasa pierwsza z rozszerzoną biologią na zajęciach laboratoryjnych dokonywała identyfikacji białek w róznych produktach spożywczych. Bo nauka w praktyce daje więcej!
  • 2d w Egzotarium
    Klasa 2d w ramach żywej lekcji biologii odwiedziła sosnowieckie egzotarium. Uczniowie mieli okazję podziwiać liczne gatunki kręgowców takie jak ryby, płazy, gady czy ptaki oraz egzotyczne gatunki roślin z różnych stref krajobrazowych.
  • „SUM w drodze”
    Nasza szkoła uczestniczyła w projekcie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego „ŚUM w drodze” dzięki któremu uczniowie klas biologiczno-chemicznych wzieli udział w bardzo ciekawych warsztatach z okulistyki, anestezjologii oraz VR. Dziękujemy za inspirację, wiedzę oraz za praktyczne ćwiczenia! …
  • Warsztaty biologiczne dla 1a
    Podczas cyklicznych warsztatów laboratoryjnych z rozszerzonej biologii uczniowie klasy 1a samodzielnie wykonywali doświadczenia. Wykazali się praktycznym zastosowaniem wiedzy podczas identyfikacji sacharydow w produktach spożywczych.
  • Kijowski Uniwersytet Medyczny
    We wtorek gościliśmy Kijowski Uniwersytet Medyczny, który poprowadził warsztaty dla naszych uczniów – zdrowe odżywianie, substancje CBD oraz pierwsza pomoc. Dziękujemy za ciekawe zajęcia!
  • 2e w Egzotarium
    Warany, rzekotki, ropuchy, kameleony, żółwie, ryby, tukany, papugi… bananowce, paprocie, aloesy, kaktusy, kakaowce…pieprz i wanilia czyli 2e w Ogrodzie Botaniczno-Zoologicznym CEE Egzotarium Sosnowiec.
  • Uniwersytet Licealisty SUM
    Julia Żuradzka z klasy 2 bch zakwalifikowała się do projektu Śląski Uniwersytet Medyczny Uniwersytet Licealisty na Wydziale Nauk Farmaceutycznych. Ogromne gratulacje i życzymy powodzenia!
  • Projekt Road2SUM
    Anna Matuszewska i Weronika Pacyniak z klasy 3d o profilu biologiczno – chemicznym zakwalifikowały się programu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Road2SUM. Serdeczne gratulacje! To unikalny projekt edukacyjny skierowany do wszystkich uczniów liceów, który otwiera drzwi do świata medycyny …
  • Grzybobranie
    Jesień w pełni, czas na grzyby! Zatem klasa 2b prowadziła kontrolowaną hodowlę grzybów pleśniowych, obserwację mikroskopową drożdży oraz dokonała obserwacji procesu fermentacji alkoholowej u tych jednokomórkowych grzybów. 
  • Nasi uczniowie na ŚUM
    Ogromny sukces naszych uczniów z klas biologiczno-chemicznych! Anna Kłosowicz (4b), Natalia Łyczyszyńska (4b) oraz Nikodem Pol (3b) zakwalifikowali się do projektu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego – Uniwersytet Licealisty na Wydziale Medycznym. Ogromne gratulacje i życzymy powodzenia!
  • Biesy i Czady
    Połoniny, salamandry, retorty, cerkwie, Solina – czyli wycieczka klas 3b i 3d w Bieszczady! Dużo wrażeń i wspaniałe spędzony wspólny czas!
  • W poszukiwaniu protistów
    Klasa 2bch wykonywała preparaty w kropli wody (woda z zalewu, kałuży)  w celu obserwacji protistów.
  • Mikroskopowanie – wprowadzenie
    Uczniowie klasy 1a rozpoczeli naukę mikroskopowania. Na poczatek zapoznali sie z budową mikroskopu optycznego, a następnie dokonali obserwacji mikroskopowej preparatów stałych. 
  • Rozpoznawanie kości
    Ucznioiwie klas trzecich z rozszerzoną biologią rozpoznawali rodzaje kości na zdjeciach rentgenowskich. Poza tym sprawdzali właściwości kości poprzez spalanie i moczenie kości w kwasie octowym.
  • Klasa 1a i stonka
    Uczniowie z klasy 1a właśnie rozpoczęli przygodę z rozszerzoną biologią! Obserwacja makroskopowa stonki ziemniaczanej – to sama przyjemność!
  • Skóra – ile jej masz?
    Klasy 3b i 3d z rozszerzoną biologią rozpoczynają przygodę z anatomią człowieka. Wystartowali od doświadczeń z właściwości skóry. Uczniowie badali rozmieszczenie receptorów w skórze, wrażliwość skóry na temperaturę oraz jej zdolności do transpiracji, a także …
  • Katalaza na biologii
    Ostatnie laborki z biologii rozszerzonej w klasach 1b, 1d i 1e. Badaliśmy enzymatyczny rozkład nadtlenku wodoru przez drożdże!
  • Dni otwarte na ŚUM’ie
    Klasa 3bch uczestniczyła w dniach otwartych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Uczniowie mieli praktyczne zadania do wykonania np. szycie ran, udzielenie pierwszej pomocy, zbadanie oka i wielu innych medycznych atrakcji. Mogli także zobaczyć jak wyglądają zajęcia studentów …
  • Konkurs „Na zdrowie”
    Jagoda Dąbek i Maja Knurowska z klasy 3b zajęły I miejsce w wojewódzkim konkursie wiedzy medycznej „Na zdrowie – estetyczny wymiar piękna” organizowanym przez Regionalne Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sosnowcu. Serdecznie gratulujemy!
  • Survival 2b i 3b
    Survival’owa wycieczka klasy 2b i 3b w Janowie Lubelskim! Nocne podchody, marsz na orientację, zwariowana olimpiada, liny, paintball, dmuchańce i… żyroskop. Wspaniały czas ze wspaniałymi ludźmi. Jednym słowem: było ekstra!
  • Brain Bee
    Uczennice z klasy 3bch Natalia Łyczyszyńska i Maja Knurowska zakwalifikowały się do II etapu międzynarodowego konkursu „Brain Bee”. Sobotnie przedpołudnie spędziły w Instytucie Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego z Kołem Naukowym „Neuronus” w Krakowie. Gratulacje i trzymamy kciuki …
  • Egzotarium w Sosnowcu
    Uczniowie klasy 2b i 2d wzięli udział w zajęciach w Egzotarium w Sosnowcu, podczas których poznali florę i faunę różnych stref klimatycznych.
  • LO2 na ŚUMie
    Grupa uczniów z klas 2 i 3 bch zakończyła projekt „Ciało człowieka bez tajemnic” organizowany przez Śląski Uniwersytet Medyczny. Uczniowie przez trzy dni brali udział w zajęciach z anatomii i fizjologii człowieka oraz w zajęciach bibliotecznych.  …
  • Katalaza i antocyjany
    Cykliczne warsztaty laboratoryjne dla klasy 1b, 1d i 1e z rozszerzonej biologii trwają! Ostatnio młodzi biolodzy badali zdolności katalazy (z ziemniaka i wątroby) oraz właściwości antocyjanów (z soku z czerwonej kapusty). Bo zajęcia praktyczne to jest to!

Comments are closed.