Uczniowie z LO2 w Niemczech

25 marca 2024

Jak najlepiej zapoznać się z kulturą innego kraju? Pojedź na wymianę międzyszkolną:) W dniach 17-22 marca uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Czesława Miłosza w Jaworznie uczestniczyli w projekcie pod nazwą "Polsko-Niemiecka współpraca młodzieży", w ramach którego odwiedzili szkołę Kaufmannsschule II w Hagen.

Projekt ma na celu poznanie przez polską młodzież kultury oraz systemu edukacji w Niemczech. Uczniowie obu szkół integrowali się podczas wspólnych lekcji w niemieckiej szkole. Podopieczni IILO mieli okazję zwiedzić trzy niemieckie miasta: Hagen, Kolonię oraz Dortmund. Dużą atrakcją dla wszystkich zarówno uczniów jak i nauczycieli było wyjście na szczyt Katedry znajdującej się w Kolonii oraz zwiedzenie muzeum etnograficznego Rautenstrauch-Joest. W Dortmundzie odwiedzili muzeum piłki nożnej oraz muzeum sztuki, w którym mieli okazję poznać swoje nowe zainteresowania.

Oprócz zwiedzania młodzież i nauczyciele uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych oraz codziennym życiu w Niemczech. Uczniowie i nauczyciele z II LO doświadczyli niezwykłej gościnności i życzliwości. A przez cały pobyt uczestnicy projektu aktywnie poznawali kulturę różnych krajów, próbowali lokalnego jedzenia oraz poszerzali swoje horyzonty.

W najbliżej przyszłości do naszej szkoły zawitają goście z Hagen, reprezentujący szkołę Kaufmannsschule II. Będą oni uczestniczyć w zajęciach, życiu szkolnym oraz pozaszkolnym naszych mieszkańców Jaworzna, którzy odwiedzili Hagen.

„Różnice kulturowe między Polakami, a Niemcami są widoczne na wielu płaszczyznach życia codziennego. Jedną z najbardziej zauważalnych różnic jest różnica ze względu na zróżnicowane pochodzenie oraz wiarę. Mimo tego świetnie się dogadywaliśmy i utworzyliśmy nowe znajomości na lata.”