Biotechnologia po angielsku

20 września 2023

Z ostatniej chwili! Nasi przyszli pracownicy medyczni (miejmy nadzieję) z klasy 3B spędzili wczorajsze popołudnie na zgłębianiu wiedzy z zakresu biologii molekularnej w American Corner w Katowicach.

Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach, podczas których dowiedzieli się jak przebiega proces zwijania się białek w organizmie człowieka, za pomocą specjalnego oprogramowania AlphaFold pozwalającego na oszacowanie owej struktury na podstawie sekwencji aminokwasów.

Poznanie, w jaki sposób technologia może wpływać na badania biologiczne i rozwijać nowe możliwości leczenia różnych chorób, dało naszym uczniom nową perspektywę w zakresie wyboru przyszłej ścieżki kariery. Ponad to zostali zapoznani z kulturą amerykańską oraz możliwościami dotyczącymi studiowania lub pracy za granicą. Na koniec, nasi uczniowie otrzymali ważny projekt-misję. Wyobrażając sobie, że są firmą gotową na dofinansowanie innowacyjnych pomysłów na rozwiązanie globalnych problemów, ich zadaniem było wybrać swoich faworytów, których zechcą wesprzeć finansowo oraz przedstawić swój wybór. W małych grupach mieli okazję omówić powody stojące za każdą opcją, którą każdy członek grupy chciał wybrać, a jednocześnie rozwijali swoje umiejętności dyskusji w języku angielskim.

Co sądzą o tym nasi uczniowie?

- Uczennica klasy 3B - ”zajęcia w American Corner były bardzo interesujące oraz dostosowane do naszych zainteresowań dzięki opcji stworzenia własnego tematu. Wykład był bardzo ciekawy, wypełniony nowinkami ze świata biologicznego oraz zachęcający do zagłębienia się w temat samodzielnie. Druga część zajęć pokazywała istotę pracy w grupie i szukania kompromisów podczas jej wykonywania. Dzięki tym warsztatom dużo dowiedziałam się na temat białek i ich roli w środowisku co jest bardzo istotnym watkiem w obecnym świecie.” Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tym spotkaniu i mamy nadzieję, że wkrótce wrócimy.

A.Z.