Absolwentka z Paszportem „ Polityki”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 lutego 2020

Dominika Słowik, absolwentka LO2 w Jaworznie, została nagrodzona Paszportem „Polityki” 2019 w Kategorii Literatura za powieść „Zimowla”.

Dominika Słowik to pochodząca z Jaworzna pisarka młodego pokolenia. Zadebiutowała powieścią „Atlas: Doppelganger”, która zaowocowała nominacją do Nagrody Literackiej Gdynia. Po czterech latach wraca z powieścią „Zimowla”, która została doceniona przez krytyków. Jak podano w uzasadnieniu, jury nagrodziło pisarkę  za wciągającą, wielopoziomową i pełną zagadek opowieść o rodzinie, historii najnowszej i o Polsce – »kraju, w którym przeszłość to najlepszy kapitał na przyszłość«. Jednakże Paszport „Polityki” nie jest jedynym osiągnięciem w karierze autorki.

 Pierwsze sukcesy pojawiły się już w liceum. Dominika Słowik jest finalistką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego oraz  laureatką pierwszej edycji konkursu Talent i Praca dla najlepszych maturzystów w Jaworznie. Kolejnym dowodem dynamicznego rozwoju pisarki jest stypendium „Młoda Polska” i Stypendium Twórczego Miasta Kraków. Tegoroczne sukcesy są ukoronowaniem dotychczasowego dorobku autorki. Poza „Paszportem” Słowik została także laureatką „Bestsellerów Empiku 2019” w kategorii „Odkrycie Empiku: Literatura”.

Obie książki można wypożyczyć w bibliotece szkolnej.

Anna Adamus/ Marta Skubis 2b

Galeria

  • Powiększ zdjęcie D.Słowik

    D.Słowik

  • Powiększ zdjęcie Zimowla

    Zimowla