INFORMACJA DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW PRAWNYCH UCZNIÓW DOTYCZĄCA ORGANIZACJI OPIEKI ZDROWOTNEJ W SZKOLE

26 października 2019

Profilaktyczną opiekę zdrowotną na podstawie porozumienia z Dyrektorem Szkoły i umowy z NFZ sprawuje Zespół Lecznictwa Otwartego Sp z o .o w Jaworznie...

1. Profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami w szkole sprawują pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna.

2. Profilaktyczna opieka zdrowotna jest sprawowana nad uczniami do ukończenia 19. roku życia, a w przypadku uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – do ukończenia szkoły ponadpodstawowej.

3. Opieka zdrowotna nad uczniami obejmuje:

- profilaktyczną opiekę zdrowotną,

- promocję zdrowia .

4. Opieka zdrowotna nad uczniami ma na celu:

1)     ochronę zdrowia uczniów, w tym zdrowia jamy ustnej,

2)     kształtowanie u uczniów postaw prozdrowotnych oraz odpowiedzialności za własne zdrowie.

5. Cele opieki zdrowotnej realizowane są poprzez:

1)     działania na rzecz zachowania zdrowia oraz zapobiegania powstawaniu lub rozwojowi chorób, w tym chorób zakaźnych,

2)     wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych i czynników ryzyka,

3)     edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym aktywności fizycznej i sportu oraz prawidłowego żywienia,

4)udzielanie pierwszej pomocy, czyli czynności podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego wykonywanych przez osobę znajdującą się w miejscu zdarzenia.

Profilaktyczna opieka zdrowotna nad uczniami jest sprawowana w przypadku braku sprzeciwu rodziców albo pełnoletnich uczniów ( załącznik nr 1 - Informacja dla Rodziców).

Sprawowanie opieki nad uczniami przewlekle chorymi lub niepełnosprawnymi, wymaga pisemnej zgody rodziców albo pełnoletnich uczniów. Zgodę wyraża się przed objęciem ucznia opieką ( Załącznik nr 2 - Zgoda Rodziców /pełnoletniego ucznia).

Rodzice lub pełnoletni uczeń mają prawo do wyrażenia sprzeciwu, złożonego

w formie pisemnej do świadczeniodawcy realizującego opiekę . (Załącznik nr 3 - Sprzeciw Rodzica/pełnoletniego ucznia)

Zgoda na fluoryzację zębów w ramach programu profilaktycznego NFZ, dotyczy uczniów klas 1-6

( Załącznik nr 4 )

Opieka stomatologiczna

1. Lekarz dentysta sprawuje opiekę stomatologiczną nad uczniami do ukończenia 19 roku życia w gabinecie stomatologicznym, z którym Dyrektor Szkoły zawarł stosowne porozumienie.

2. Lekarz dentysta sprawujący opiekę stomatologiczną nad uczniami wykonuje:

1) świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia,

2) profilaktyczne świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 19. roku życia

z wyłączeniem świadczeń w zakresie ortodoncji.

2. Opieka stomatologiczna wymaga pisemnej zgody rodziców albo pełnoletnich uczniów . Zgoda ta wyrażana jest po uzyskaniu informacji o stanie zdrowia ucznia, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych uzyskanych od lekarza dentysty w gabinecie stomatologicznym.

3. Rodzice oraz pełnoletni uczniowie mają prawo wyboru innego lekarza dentysty, niż lekarz , z którym Dyrektor Szkoły zawarł porozumienie.

Opieka zdrowotna nad uczniami jest sprawowana we współpracy z rodzicami oraz pełnoletnimi uczniami.

podstawa prawna:

Ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami określa zakres i cele opieki zdrowotnej w szkole

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe

Ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta