Dzień Mola w Dwójce

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

mol19Dzień MOLa to nieoficjalne święto chemików obchodzone głównie w Stanach Zjednoczonych i krajach Wspólnoty Narodów.Święto trwa ledwie pół doby - obchodzi się je między 6:02 a 18:02 23 października każdego roku.

W amerykańskim systemie datowania daje to 6:02 10/23, co odnosi się do Liczby Avogadra: stałej fizyko-chemicznej, liczbowo równej liczbie atomów, cząsteczek lub innych cząstek materii zawartych w jednym molu tej materiii wynoszącej 6,02 x 1023 mol-1.
W Polsce święto to jest mało znane, głównie z powodu braku pojęcia „mol” w szkolnych programach nauczania (poza klasami realizującymi rozszerzony program nauczania chemii). W II Liceum Dzień MOLa jest obchodzony od kilku lat w różnych terminach będących kombinacją cyfr Liczby Avogadra. W tym roku - 23.01 - w ramach Dnia MOLa, klasy pierwsze przygotowały tematyczne postery, które informowały społeczność szkolną o historii jednostki ilości materii jaką jest MOL oraz wieloznaczności terminu jakim jest „mol” w języku polskim.
Uczennice klasy 2. biologiczno – chemiczna, Kinga Wasilewska i Kasia Larysz, przygotowały i przeprowadziły konkurs wiedzy o MOLu dla klas pierwszych. Dwuosobowe zespoły rozwiązywały ciekawe, a przede wszystkim zabawne zadania dotyczące mola i Liczby Avogadra. Uczestnicy otrzymali dyplomy i słodkie upominki. Nagrody rzeczowe otrzymali zwycięzcy z klasy 1c (biologiczno-chemicznej) Jakub Wiecheć i Przemysław Brożek.
bp

mol