Projekt eTwinning 2022/2023 w II LO czyli poszukiwanie biografii deportowanych z Drancy do Auschwitz w roku 1944

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
2 października 2022

Klasa II B pod opieką nauczyciela języka angielskiego – Anny Pławeckiej - rozpoczyna prace projektowe poświęcone tematyce Holokaustu i II Wojny Światowej, podczas której wiele losów ludzkich zmieniło swój bieg, często przerywając się w zupełnie nieoczekiwanym momencie. Odszukaniem zaginionych biogramów zajmą się uczniowie polscy we współpracy z Francuzami. Początek projektu miał miejsce w Sopocie w jeden z wrześniowych weekendów, gdzie spotkali się polscy i francuscy nauczyciele.

Dwunastu nauczycieli z dwunastu różnych szkół w Polsce i Francji będzie współpracować w ramach dwóch ważnych programów: Konwój 77 https://pl.convoi77.org/ i eTwinning https://etwinning.pl/ . Ich zadaniem będzie odkrycie 7 biogramów deportowanych obywateli żydowskich z Drancy we Francy do hitlerowskiego obozu zagłady w Auschwitz.

Projekt przewiduje pracę w grupach międzynarodowych i wymianę korespondencji z instytucjami, które mogłyby pomóc uczniom w odnalezieniu brakujących informacji. Młodzi ludzie udadzą się też do muzeum w Krakowie i odbędą wideokonferencje na tematy związane bezpośrednio ze swoimi poszukiwaniami.

 II Liceum Ogólnokształcące będzie bezpośrednio współpracować z dwiema francuskimi szkołami: Collège René Descartes z Le Havre, Haute-Normandie (Pan Cyrille Chopin), i Lycée Jean Marie de la Mennais z Retiers, Bretagne (Pani Eloïse Blet).

Projekt noszący tytuł „Convoi77: Let’s Never Forget” rozpoczęli polscy i francuscy nauczyciele różnych przedmiotów pod kierownictwem ekspertów, którzy zebrali się w Sopocie w dniach od 23 do 25 września 2022. Całością kierują dwie ambasadorki eTwinning: Anna Pławecka z Polski i Laurence Ponthieux z Francji, a część merytoryczną przybliżyli podczas seminarium w Sopocie i wspomagać będą uczestników projektu – Anna Matera-Klinger, wykładowca UAM Poznań i Michał Adamiak z Centrum Dialogu w Łodzi, koordynator projektu Convoi77 w Polsce.

Z niecierpliwością czekamy na współpracę w języku angielskim i rezultaty projektu w językach: polskim, francuskim i angielskim.

AP

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie 1

    1

  • Powiększ zdjęcie 2

    2

  • Powiększ zdjęcie 3

    3

  • Powiększ zdjęcie 4

    4

  • Powiększ zdjęcie 5

    5

  • Powiększ zdjęcie 6

    6