Londyn - uczniowie II LO w historycznej chwili

18 września 2022

Decydując się na wyjazd do stolicy Zjednoczonego Królestwa, nikt w II LO nie przypuszczał, że odbędzie się on w niezwykłym czasie żałoby i oddawania hołdu Elżbiecie II - najdłużej w brytyjskiej historii panującego monarchy. Ulice pozbawione ruchu kołowego, setki policjantów i wolontariuszy wokół, pustki w zwykle zatłoczonych obiektach muzealnych i tysiące ludzi z całego świata składających kwiaty… Londyn połowy września 2022.

Cały tydzień uczniowie z różnych klas II LO spędzili w Londynie. W tym urokliwym mieście, położonym nad rzeką Tamizą, mieszkali u rodzin angielskich, doświadczając typowych, angielskich poranków z English breakfast w otoczeniu ukochanych przez Brytyjczyków psiaków i kociaków, traktowanych na równi z członkami ich rodzin. Najważniejszym doświadczeniem tego czasu było sprawdzenie się w rzeczywistej komunikacji w języku angielskim z native speakerami. I jak zwykle uczniowie II LO wypadli w niej świetnie.

Tower Bridge, National Gallery, Natural History Museum, Science Museum, Muzeum Madame Tussauds, London Eye, Pałac Westminsterski z Big Benem - to tylko niektóre ze zwiedzanych miejsc w czasie wyjazdu zarówno przez młodzież II LO, jak i wszystkich odwiedzających Londyn. Jednak ten wyjazd był szczególny, gdyż oprócz utartych szlaków młodzi ludzie wraz ze swoimi opiekunami spacerowali po miejscach niszowych, aczkolwiek bardzo ciekawych.

Camden Town wraz z typowymi obrazkami kultury alternatywnej zachwycił tym bardziej, że skąpane w słońcu nabrzeża wyglądały niezwykle atrakcyjnie. Soho i West End, gdzie wybór miejsc rozrywki, kultury oraz obiektów gastronomicznych kusi swoją różnorodnością również stał się udziałem młodzieży. Uczniowie odwiedzili China Town i Leicester Square, a także Oxford Street, z którymi trudno było się rozstać ze względu na bogactwo sklepów i znajdujących się w nich towarów. Przejście Carnaby Street z jej niezwykłymi witrynami ukazującymi najnowsze, często ekstrawaganckie trendy, było doskonałą okazją, by poznać coś nowego z dziedziny mody.

Banksy w oryginale na murze w parku? Proszę bardzo – i to nie uszło uwadze licealistów. Sztuka w parku, ale i niezwykłe bogactwo roślin i zwierząt w Hyde Park czy St. Jame’s Park w pełnym słońcu było dopełnieniem całej londyńskiej przygody. Któż nie lubi oglądać czapli czy pelikanów na wolności? Z parku uczniowie wskoczyli na statek, płynący po Tamizie aż do Greenwich. Monumentalne budynki uniwersyteckie, Muzeum morskie i stanięcie na południku zerowym to tylko najważniejsze doświadczenia z tej dzielnicy Londynu.

Nie obyło się również bez jazdy metrem, spacerów londyńskimi uliczkami jak i odwiedzenia kawiarni, by wypić słynną londyńską herbatę. Młodzież podróżowała prawie wszystkimi liniami metra – od tych najstarszych, sprzed ponad półtora wieku aż po najnowocześniejszą Elizabeth Line, otwartą przez samą Królową Elżbietę w 2022 roku, która dowiozła ich do ultranowoczesnego Canary Wharf. Oprócz metra była też przejażdżka piętrowym czerwonym autobusem w strugach deszczu, który padający na przednią szybę potęgował wrażenia „londyńskości” tego wyjazdu. Jednak „angielska pogoda” oszczędziła turystów z II LO i poza jednym popołudniem, cały czas świeciło mocne słońce.

Uczniowie II LO oddali również hołd Królowej Elżbiecie II przy Buckingham Palace i Westminster Abbey oraz przy Pałacu Westminsterskim. Ponadto we wszystkich innych odwiedzanych obiektach mogli złożyć wpisy w wystawionych tam księgach kondolencyjnych. Tydzień spędzony w cieniu Królowej był okazją do wielu wzruszeń, szczególnie podczas przejścia wraz z wszystkimi osobami pragnącymi upamiętnić monarchinię poprzez wiązanki kwiatów, liściki z podziękowaniami, maskotki misia Paddingtona i figurki ukochanych przez Elżbietę II piesków Corgi.

Pełni wspomnień i nowych doświadczeń z odwiedzonych miejsc, które trudno wszystkie wymienić w krótkim tekście, młodzi ludzie wrócili do Polski. Tydzień ten wspominać będą niewątpliwie jako pełen doniosłych chwil, wielu wrażeń, zwiedzania jak i świetnej zabawy. Jeszcze tylko zdjęcie z budką telefoniczną z Big Benem w tle, lotnisko, samolot i...

Miss you England!!!

Natalia Łyczyszyńska – concept, AP – body.