Spotkanie autorskie z Joanną Jagiełło

31 maja 2022

Klasa 1b miała okazję uczestniczyć w autorskim spotkaniu dla czytelników z Panią Joanną Jagiełło - pisarką i autorką wielu książek, które osiągnęły imponujące nominacje oraz nagrody.

Na spotkaniu autorskim, które miało miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie pisarka w bardzo interesujący sposób opowiadała o swojej przygodzie z pisaniem. Następnie odbyła się motywująca dyskusja na temat tego czy lepiej spełniać swoje marzenia czy oczekiwania innych. Na koniec była możliwość wejścia w posiadanie książek Pani Jagiełło, z której chętnie skorzystaliśmy.

Joanna Jagiełło jest absolwentka anglistyki UW. Współpracowała z miesięcznikami „Perspektywy” i „Cogito”. Jest redaktorką podręczników do języka angielskiego. Ma dwie córki: szesnastoletnią Julkę i sześcioletnią Basię, które są dla niej nieustającą inspiracją i źródłem wiedzy o świecie. Lubi polską prozę i szwedzkie kryminały, hiszpańskie kino oraz podróże z plecakiem i aparatem.

Nagrody i wyróżnienia: (źródło wikipedia)

• „Kawa z kardamonem” – nominacja do nagrody Książka Roku 2011 Polskiej Sekcji IBBY, nominacja do Nagrody Donga za rok 2011.
  • „Pamiętnik Czachy” wpisano 16.06.2015 na Listę Skarbów Muzeum Sztuki Dziecięcej.
  • II Nagroda za „Optę” (w druku tytuł został zmieniony na „Zielone martensy”) w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży w kategorii wiekowej 10-14, kwiecień 2016.
  • „Zielone martensy” – nominacja do nagrody Książka Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY w kategorii literackiej.
  • „Jak ziarnka piasku” – nagroda literacka w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2018.
  • III nagroda za „Tam, skąd zawracają bociany” w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży w kategorii wiekowej 10-14, maj 2019.
  • Wyróżnienie za „Urodziny” w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży w kategorii wiekowej 6-10, maj 2019.
  • „Jak ziarnka piasku” została podczas targów frankfurckich wpisana na prestiżową listę „White Ravens 2019”, gdzie wraz ze 199 tytułami z całego świata figuruje jako najlepsza książka dla młodzieży w 2019 roku.
  • Nominacja do nagrody IBBY KSIĄŻKA ROKU 2020 dla: „To już nie ma znaczenia" (Zielona Sowa 2020)
  • „Urodziny" znalazły się w ścisłym finale 28. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.
  • Nominacja do Almy 2022 (Astrid Lindgren Memorial Award) za całokształt twórczości w dziedzinie literatury dziecięcej[3].