Styl retro wciąż uwodzi

26 maja 2022

Z pewnością zauważyliście, że to, co było obecne w kulturze dekady temu, nie przemija, lecz zatacza koło i do nas powraca. W nieco zmienionej formie, z dodatkiem czegoś współczesnego, odświeżone aktualnym spojrzeniem staje się prawdziwą inspiracją i potrafi zachwycić. Tak jest niewątpliwie z musicalami z lat 60. i 70. XX wieku. Przekonaliśmy się o tym, oglądając w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie kolejną wersję głośnej produkcji Grease autorstwa J. Jacobsona i W. Caseya.

Tym razem w role przebojowych dzieciaków z liceum Rydell High wcielili się młodzi aktorzy teatralnego zespołu (wśród nich nasi uczniowie) prowadzonego pewną ręką przez p. Ewę Szpak (reżyseria i scenariusz). Opowiedziana przez nich historia jest prosta i banalna, ale przecież nie o to w musicalach chodzi. Liczą się sceny taneczne i piosenki, które pozostają z nami długo po zakończeniu przedstawienia. I tego w jaworznickiej realizacji nie zabrakło. Porywająca muzyka, piękne kostiumy, dopracowana scenografia a do tego pełna entuzjazmu młodzież stały się źródłem dobrej zabawy. I choć opowieść o szkolnej miłości Danny'ego i Sandy może wydawać się naiwna, a niektóre rozwiązania ocierają się o kicz, to nie zmienia faktu, że całość ogląda się z niekłamaną przyjemnością.

Tych, którzy czują niedosyt, odsyłam do prawdziwego klasyka tego gatunku- filmowej wersji Grease w reż. R. Kleisera (1978) z niezapomnianą rolą J. Travolty.

Zdjecia źródło: MDK w Jaworznie

• Powiększ zdjęcie Eliza Sosnowska 2a LO2