Geniusz wskazuje drogę, którą kroczy talent

4 lutego 2021

Uczniowie II LO im. Czesława Miłosza w Jaworznie mają szeroko rozwinięte zdolności. Celem szkoły jest ich pielęgnowanie. Wychowankowie już nieraz udowodnili, że talent i ciężka praca popłaca. Jednym z powodów do dumy jest Jakub Kural - uczeń klasy 3A.

Na swoim koncie ma liczne sukcesy, szczególnie w dziedzinie matematycznej.

Kuba bierze udział w Olimpiadzie Matematycznej. Konkurs ten składa się z trzech etapów. Pierwszy etap trwał od 1.09 do 2.12 i odbywał się w trzech seriach. Każda seria zawierała cztery zadania, a na rozwiązanie Jakub miał miesiąc. Odpowiedzi wraz z rozwiązaniami należało zapisać na jednostronnych arkuszach papieru i wysłać pocztą do Komitetu Okręgowego Olimpiady Matematycznej w Katowicach jednej serii. W ostatnich dniach stycznia zostały ogłoszone wyniki, z których dowiedzieliśmy się, że Kuba zakwalifikował się do drugiego etapu.

Kolejny konkurs, w jakim bierze udział uczeń to Jagielloński Turniej Matematyczny. Składa się on również z trzech etapów. Pierwszy etap trwał miesiąc od 15.10 do 15.11 i zawierał piętnaście zadań, których wyniki trzeba było wpisać w formularz na stronie internetowej konkursu. Jakubowi udało się przejść do następnego etapu. Odbył się on 19.12 i rozwiązania w taki sam sposób jak w pierwszym etapie, Kuba mógł przesłać przez dwanaście godzin. Po drugim etapie awansował do finału

W związku z dostaniem się do II etapu Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego Jakub otrzymał zaproszenie do udziału w europejskim konkursie European Mathematical Cup, który miał miejsce 20.12. Odbywał się on w formie zdalnej. Uczestnicy zostali zaproszeni na spotkanie na platformie Zoom, gdzie pod okiem organizatorów musieli rozwiązać cztery zadania przez cztery godziny. Następnie je zeskanować i przesłać. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

Jakub we wrześniu brał także udział w konkursie fizycznym Lwiątko, który został przełożony z zeszłego roku szkolnego. Otrzymał w nim wyróżnienie.

Do wszystkich konkursów Kuba przygotowywał się poprzez rozwiązywanie zestawów zadań z poprzednich lat i dokształcanie się w tematach, które napotka w rozwiązaniach, a jeszcze ich nie poznał lub nie rozumiał. W matematyce na zajęciach pozalekcyjnych pomaga mu Pani Profesor Jolanta Barańska. Natomiast w przygotowaniach do Lwiątka pomógł mu Pan Profesor Jacek Piątek, który organizował spotkania dla osób biorących udział w konkursie.

Odnoszenie tak wysokich wyników to owoc talentu i przede wszystkim ciężkiej pracy. Kuba ma ogromny zapał do nauki. Jego talent jest godny podziwu. Gratulujemy zdobytych osiągnięć i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.

Emilia Łabaj  2bg