Zabieramy głos w świecie radiowym

10 kwietnia 2020

Praca radiowca na żywo

Co zrobić, aby dostać pracę w radiu? To pytanie, które zadaje sobie najczęśniej młody kandydat chcący aplikować na stanowisko w radiu. Poza branżowymi mediami rzadko kiedy można zobaczyć ogłoszenie o wolnych wakatach w rozgłośniach radiowych. Mimo to nie brakuje chętnych do wykonywania pracy w eterze. O początkach przygody z radiem, specyfice rekrutacyjnej tej branży rozmawialiśmy z dziennikarką - Pani Gabriela Kaczyńska wprowadziła uczniów w zaskakującą i pasjonującą rzeczywistość radiową. Jeden z uczniów otrzymał szansę na debiut radiowy o zasięgu wojewódzkim. Wyjazd do radia jest wzbogaceniem działań podejmowanych w ramach profilu klasy prawniczo-medialnej w II LO. Organizatorem wycieczki była mgr Magdalena Paluch, czyli nasz szkolny pedagog.

Polskie Radio Katowice to najbardziej znana rozgłośnia na Śląsku. Swój sukces zawdzięcza, między innymi, otwarciu się na młodych, pełnych potencjału ludzi. Grupa uczniów naszej szkoły miała ostatnio możliwość przekonać się na własnej skórze, jak to jest pracować w radiu. Jak to jest widzieć a nie słyszeć? Jak wygląda świat po drugiej stronie odbiornika radiowego? Uczniowie naszej klasy poznali ostatnio ciekawych ludzi oraz ich pracę. Na własne oczy przekonaliśmy sie jak wygląda prawdziwa praca w radiu. Jest to ogromny obowiązek, który często bardzo ciężko jest pogodzić z domem czy rodziną.

Poznaliśmy także całą historię Radia Katowice zwiedzając poszczególne pomieszczenia w środku budynku. Zrozumieliśmy także szczegóły dotyczące obecnej pracy i jej zasięgu na terenie województwa. Najważniejsze są sprawy naszego regionu. To właśnie im Radio Katowice poświęca największą część programu. Słuchaczom proponujemy wszystko to, co naszym zdaniem powinno znaleźć się radiu publicznym: informację, reportaż, publicystykę, sport, kulturę i oczywiście dobrą muzykę, także poważną. Wiele miejsca na antenie zajmują audycje edukacyjne. Jednak najistotniejsi dla Radia Katowice są ludzie mieszkający w naszym regionie. Aby być bliżej nich utworzyli redakcje terenowe: w Bielsku-Białej, Częstochowie i Zawierciu. Dzięki temu dziennikarze są zawsze najbliżej lokalnych wydarzeń. Patronują także najważniejszym imprezom kulturalnym w regionie. Sami również je organizują. "Dyktando", czy "Po naszymu, czyli po śląsku" weszły już na stałe w kalendarz imprez i cieszą się coraz większą popularnością. Poza emisją programu radiowego Polskie Radio Katowice od ponad 20 lat zajmuje się działalnością wydawniczą. Wydawanym przez nas płytom kilkakrotnie udawało się uzyskać status "Złotej Płyty". Studio nagrań należy do najnowocześniejszych w naszym regionie. Nagrywali u nas Leszek Możdżer, grupa "Myslovitz" oraz Kwartet Śląski.

• Powiększ zdjęcie Uczestnicy wyjazdu do Radia Katowice.

Uczestnicy wyjazdu do Radia Katowice.

• Powiększ zdjęcie Logo przed wejściem do budynku.

Logo przed wejściem do budynku.

• Powiększ zdjęcie Debiut radiowy naszego kolegi.

Debiut radiowy naszego kolegi.

• Powiększ zdjęcie Zwiedzanie budynku i poznawanie historii.

Zwiedzanie budynku i poznawanie historii.