Jesteś tutaj: Start / Absolwenci / 2020 / 3D / TIK w mediach

TIK w mediach

10 kwietnia 2020

Magia zdobywania nowych umiejętności

Szkoła uczy jak żyć. Z tym stwierdzeniem z pewnością mogą się zgodzić uczniowie klasy 2D, którzy na minionych zajęciach Technologii Informacyjno Komunikacyjnych w Mediach przeżyli świetną lekcję życia. Nie ma się co dziwić, jest to przedmiot, którego zadaniem jest nas przygotować do trudnych sytuacji, z jakimi możemy się spotkać w życiu zawodowym. Należy on również do grona takich przedmiotów, których będziemy się uczyć przez cały rok, a ocena z tego przedmiotu znajdzie się na świadectwie maturalnym.

TIK w mediach to przedmiot, który umozliwi nam zdobywanie wiedzy na temat nowych technologii, która obecnie w dobie XXI wieku jest niezbędna. Każdy uczeń naszej klasy zostanie przypisany do danego nauczyciela, a tym samym do danego przedmiotu. Jego obowiązkiem będzie uważne śledzenie wszelkich akcji, wydarzeń prowadzonych przez nauczyciela oraz relacjonowanie ich. Za każdym razem takie wydarzenie będzie spisane w formie krótkiego wpisu na szkolnej stronie facebooka, a także napisanie artykułu na odpowiedni temat. Zuza wraz z Jakubem będą mieli za zadanie dodawanie treści od innych uczniów. Nauczycielem prowadzącym jest mgr Anna Pławecka, która uczy nas także języka angielskiego. Pod jej okiem wszystkie wpisy będą sprawdzane i kontrolowane.

Uczniowie klas humanistycznych (jak na prawdziwych humanistów przystało) potrzebują edukacji, która rozwinie ich wszechstronne zdolności. Jedną z nich jest swoboda wypowiedzi publicznych i płynność przemówień. Jest to niewątpliwie trudna sztuka, z tym ponownie zgodzą się uczniowie klasy 2D, którzy zaskoczeni zostali zadaniem, polegającym na spontanicznej autoprezentacji przed publicznością. Trudność tkwiła w tym, że każdy z nas musiał opowiadać o swoich zainteresowaniach, osiągnięciach i celach, z wielkim naciskiem na same superlatywy, po kątem których budowaliśmy swoje wypowiedzi.

Jak wiadomo, najciężej jest mówić o tym w czym jesteśmy dobrzy, lecz jest to ważna zdolność potrzebna do odnalezienia się w życiu dorosłym i uznania własnej wartości. Oprócz opowiadania, istotna była mowa ciała. To znaczy, że niedopuszczalne było np. uporczywe wpatrywanie w ziemię, bawienie się rąbkiem spódnicy, czy choćby zbyt obfite gestykulowanie. Są to naturalne odruchy, do których ludzie odwołują się w sytuacjach stresowych. Jednak nie są one mile widziane podczas ważnych publicznych wystąpień i źle o nas świadczą.  Kolejnym utrudnieniem były fotografie z fleszem, które mogły wybić z rytmu i uchwycić nasze błędy.

Trening czyni mistrza a uczniom klasy 2D potrzeba ich jeszcze kilku, a później kto wie co nas czeka. Taka lekcja jest naprawdę bardzo potrzebna. Dodaje nam szczególnie pewności siebie i pozwala nabyć nowe wiadomości oraz umiejętności. Można powiedzieć, że przez chwilę mieliśmy okazję poczuć się jak prawdziwi dziennikarze. Jedno jest pewne, dzięki doświadczeniu nabytemu na lekcjach z panią profesor Anną Pławecką nic nas już nie zaskoczy.

• Powiększ zdjęcie Publiczne przemówienia.

Publiczne przemówienia.

• Powiększ zdjęcie Zuza i Jakub zarządzają szkolną stroną.

Zuza i Jakub zarządzają szkolną stroną.