Sukcesy w świecie demokracji

10 kwietnia 2020

Projekt Etwinning 2018

Nowy rok szkolny to zawsze nowe początki. Po zeszłorocznych oraz wcześniejszych wieloletnich sukcesach, klasa 2D grupa A pod pieczą pani profesor Anny Pławeckiej przejęła pałeczkę i kontynuuje tradycję eTwinning w II LO, prowadząc kolejny projekt. Dla niewtajemniczonych, eTwinning to społeczność szkolna, gromadząca szkoły i przedszkola z całej Europy (i nie tylko) współpracująca za pomocą mediów elektronicznych. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami – współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. Obecnie nawiązaliśmy współpracę z dwoma zagranicznymi szkołami, w Grecji i w Niemczech.

Tematem tegorocznego projektu są media społecznościowe i ich wpływ na demokracje. W obecnych czasach, internet wpływa na nas i kształtuje nasze poglądy bardziej niż kiedykolwiek. Jako odpowiedzialna młodzież, nie chcemy dać się zmanipulować. W celu zbadania problemu, uczestnicy projektu poszerzają swoją wiedzę w zakresie polityki, danych dotyczących mediów społecznościowych, tworzą ciekawe prezentacje i ankiety chcąc jak najdokładniej przedstawić kwestię. Wszystko oczywiście odbywa się w języku angielskim. Dzięki temu uczymy się wielu nowych słówek, ćwiczymy wypowiadanie się na skomplikowane tematy. Współpraca z ludźmi z różnych kultur i krajów szkoli nasze możliwości pracy w grupie. Biorąc pod uwagę zróżnicowanie kulturalne uczestników, poznajemy ich tradycje i zwyczaje.

Przed nami jeszcze wiele pracy, lecz jeśli przyłożymy się, możemy uczynić wiele dobrego podnosząc świadomość społeczną dotyczącą demokracji i polityki (rzeczy ważnych w życiu każdego obywatela) oraz internetu i jego zagrożeń, nie tylko tych oczywistych. Polityka rzadko bywa tematem interesującym dla młodzieży. Niestety brak świadomości społecznej niekorzystnie wpływa na ich udział w demokratycznym życiu naszego państwa. Lecz wraz z postępem technologii tworzą się nowe platformy, które na różne sposoby, celowo bądź przypadkowo, przybliżają ten owiany wieloma mitami świat. Wpływ mediów społecznościowych na politykę od początku roku szkolnego badają uczniowie klasy 2D w języku angielskim w ramach projektu eTwinning.

Projekt „@ctivate! Students, social media and democracy” został wyróżniony nagrodą europejską przyznawaną w Niemczech. Jest to owoc ciężkiej pracy uczniów polskich, niemieckich oraz greckich. Celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie zainteresowania polityką u uczniów wkraczających w dorosłość.

„Zadania nie należą do najłatwiejszych, musimy po angielsku dyskutować o obecnych problemach politycznych, prezentować partie, wyrażać opinie na zawiłe tematy, prowadzić bloga w języku angielskim. Jednak rozwija to nasze umiejętności na zupełnie nowe sposoby. Mądre i świadome podejmowanie decyzji podczas na przykład wyborów jest bardzo potrzebne” - powiedziała jedna uczestniczka projektu z naszej grupy. „Najciekawszym doświadczeniem była dla mnie debata przeprowadzona w całości po angielsku. Całość była nagrywana, co nie ułatwiało zadania ale dzięki temu jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenie” - wypowiada się członek projektu.

W ramach projektu uczniowie między innymi odwiedzili Wojewódzki Sejmik Śląski i uczestniczyli w obradach Młodzieżowego Sejmiku Śląskiego, które były prowadzone również po angielsku. Tam mieli styczność z faktycznym procesem uchwalania ustaw i rozporządzeń, z jakim można spotkać się na przykład w Sejmie Rzeczpospolitej.15 maja, w ramach projektu, przeprowadzone zostaną pra-wybory do Parlamentu Europejskiego. Każdy uczeń będzie mógł oddać głos na ugrupowanie - faktycznego kandydata z naszego okręgu. Projekt w ciekawy sposób angażuje młodych ludzi do zainteresowania się sprawami ważnymi, które dotykają nas wszystkich. Nagroda jest podsumowaniem pewnego etapu ale uczniowie 2D nie planują osiąść na laurach. Życzymy dalszych sukcesów, gdyż projekt wciąż trwa.

Uczestnicy projektu odbyli wiele wizyt w miejscach związanych z demokracją, przeprowadzili prawybory parlamentarne w swoich szkołach, opracowali programy partii młodzieżowych w grupach międzynarodowych, spotykając się za pomocą wideokonferencji. Już w czerwcu 2019 przyszedł pierwszy ważny sukces projektu: nagroda główna w Konkursie Europejskim 2018 zorganizowanym przez Ruch Europejski i niemieckie Biuro eTwinning pod patronatem Konferencji Ministra Oświaty w Niemczech. Dzięki tej nagrodzie dwie uczennice klasy 3d: Zuzanna Odrzywołek i Julia Kęska reprezentowały II LO w Otzenhousen w Niemczech, gdzie wzięły udział w pracach Akademii Europejskiej wraz z młodzieżą wielu krajów europejskich. Ostatnio projekt otrzymał Krajową Odznakę Jakości eTwinning.

W projekcie uczestniczyli uczniowie Aleksandra Balcerzak, Sebastian Ciołczyk, Anna Guzik, Julia Kęska, Jakub Korzonek, Jan Kośmider, Adam Messaoudi, Zuzanna Odrzywołek, Sebastian Smoleń, Marzena Suska i Wiktoria Ziemianek, którzy pracowali pod kierownictwem swojego nauczyciela języka angielskiego – Anny Pławeckiej. Młodzież II LO już nie raz miała okazję zdać egzamin z demokracji, udowadniając, że media społecznościowe jednak jej nie zabijają, a wręcz przeciwnie – mogą być narzędziem demokracji.

Link do wygranej: https://www.kmk-pad.org/programme/etwinning/auszeichnungen/66-europaeischer-wettbewerb-2019/gewinnerprojekte-des-66-europaeischen-wettbewerbs.html

• Powiększ zdjęcie Grupa klasy z języka angielskiego biorąca udział w programie.

Grupa klasy z języka angielskiego biorąca udział w programie.

• Powiększ zdjęcie Zapoznanie się bliżej z zagadnieniami.

Zapoznanie się bliżej z zagadnieniami.

• Powiększ zdjęcie Certyfikat projektu.

Certyfikat projektu.

• Powiększ zdjęcie Debata na temat mediów społecznościowych.

Debata na temat mediów społecznościowych.

• Powiększ zdjęcie Rysunek ze znakiem.

Rysunek ze znakiem.