Lekcja pełna kultury

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 grudnia 2019

W ramach nauki języka rosyjskiego uczniowie II LO mają możliwość poznania elementów kultury rosyjskiej poprzez cykliczne zajęcia kulturoznawcze koncentrujące się na popularnych radzieckich i rosyjskich produkcjach animacyjnych i rosyjskojęzycznych utworach muzyki rozrywkowej.

W październiku uczniowie klas I i II obejrzeli pierwszą część przygód Czeburaszki (w polskim tłumaczeniu – Kiwaczka). Ta produkcja animacyjna w reżyserii Romana Kaczanowa do dziś należy do najbardziej popularnych radzieckich animacji. Bajkę oparto na opowieściach Eduarda Uspienskiego. Jest ona poświęcona tematowi przyjaźni i poszukiwania tożsamości. Koncentruje się na kwestiach poszukiwania swojego miejsca w grupie, starając się wpoić najmłodszym widzom najważniejsze wartości. W serialu są obecne liczne epizody satyryczne i komiczne.

Bohaterowie bajki zajmują także ważne miejsce w rosyjskiej kulturze popularnej, służąc za natchnienie dla współczesnych artystów. Kiwaczek jest również bohaterem gier komputerowych rozwijających logiczne myślenie i pamięć. Kiwaczek to popularny towar handlowy, do kupienia są dostępne maskotki, figurki, kolorowanki, puzzle. Bohaterowie bajki doczekali się pomników, a w jednym z moskiewskich przedszkoli działa nawet… Muzeum Kiwaczka. W Polsce rekwizyty związane z bajką o Kiwaczku eksponowane są w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.

Przed projekcją filmu animowanego uczniowie otrzymali polsko-rosyjskie słowniczki z wyjaśnieniem najważniejszych słów, pojawiających się w bajce; zostali także wprowadzeni w tematykę i problematykę animacji. Z kolei po obejrzeniu przygód Kiwaczka i Gieny mieli możliwość opowiedzenia o swoich wrażeniach. Na koniec uczniowie obejrzeli krótką prezentację, obrazującą podejmowane współcześnie próby reinterpretacji postaci Kiwaczka w rosyjskich projektach kulturoznawczych.

Marianna Olesik 2b

Galeria

  • Powiększ zdjęcie ros

    ros