WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA II LO NAGRODZONA

Nauczyciel i uczniowie jaworznickiej „Dwójki” tym razem sięgnęli po najwyższy laur w ogólnopolskim konkursie „Nasz projekt eTwinning 2019”, w którym zwyciężył realizowany przez nich projekt „Reagowanie na konfrontacje i katastrofy poprzez współpracę” z dziedziny przedsiębiorczości.

Projekt realizowała grupa uczniów z klasy 3a i ab pod opieką Anny Pławeckiej, nauczyciela języka angielskiego wraz z uczniami ze szkół w Niemczech, Grecji, Belgii, Włoch i Turcji.  Miał on za zadanie zbadać współpracę międzynarodową na różnych poziomach i w różnorodnych aspektach. Polscy uczniowie odwiedzili lokalnych przedsiębiorców współpracujących z zagranicznymi kontrahentami z branży energetycznej, odzieżowej, farmaceutycznej, chemicznej, kosmetycznej i nowoczesnych rozwiązań technologicznych, by zaprezentować ich działalność na rynku międzynarodowym. Uczestnicy projektu pracowali także w grupach międzynarodowych, badając i porównując pracę przedsiębiorstw posiadających swoje oddziały w wielu – w tym ich ojczystych krajach, takich jak np. Nike czy Apple. Ponadto identyfikowali problemy i katastrofy, historyczne i bieżące, by znaleźć rozwiązania poprzez współpracę i wsparcie na poziomie międzynarodowym.

Po odbiór nagród i dyplomów pojechała do Warszawy reprezentacja w składzie: Julia Nosal, Dominika Liszka, Daniel Śliwa i Jakub Klimek wraz z Panią profesor Anną Pławecką i Panią Wicedyrektor Jolantą Barańską. Wydarzenie to wiązało się z 3-dniowym pobytem w Warszawie i wieloma atrakcjami ufundowanymi i zorganizowanymi przez organizatorów konkursu. Uczniowie uczestniczyli w grze terenowej w Parku Łazienkowskim a punktem kulminacyjnym była uroczysta gala rozdania nagród w pięknej scenerii Pałacu Ujazdowskich w obecności przedstawicieli Ministerstw: Cyfryzacji i Edukacji Narodowej oraz władz FRSE.

Oto jak całe wydarzenie podsumowują młodzi reprezentanci II LO:

Wyjazd do Warszawy w ramach programu eTwinning pozwolił mi zawrzeć nowe znajomości z uczniami z całej Polski, co w przyszłości może zaowocować w postaci współpracy biznesowej. Ponadto mogłem poznać projekty innych uczestników konkursu i czerpać z nich przydatne informacje. Ów wyjazd okazał się niesamowitą przygodą w świecie współpracy międzynarodowej i nauki języków obcych. Otworzył mi on oczy na morze możliwości, którymi młodzież jest otoczona i zwrócił uwagę na międzynarodowy rynek pracy. (Daniel Śliwa)

Zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie eTwinning było olbrzymim sukcesem mojej grupy i nauczyciela. Otworzył on nasze umysły na inny punkt widzenia oraz uświadomił, że nawet w Jaworznie znaleźć można przyszłościowe zawody. Byłem członkiem grupy wyznaczonej do odbioru nagrody za wyróżnienie. Musieliśmy dostać się do Warszawy. Cel osiągnęliśmy podróżując pociągiem. Podróż przebiegła bezproblemowo. Zakwaterowanie w hotelu Ibis Styles również zaliczam do udanych. Pokoje były świetnie wyposażone, a jedzenie pyszne. Gra terenowa nie była dla mnie ciekawa, ale moja grupa wygrała (LO2 zawsze wygrywa!). Gala odbioru nagród odbyła się w pięknym zamku i w doborowym towarzystwie. Podsumowując, całe przedsięwzięcie było zorganizowane niebywale profesjonalnie. Zostało tylko wrócić do domu szybkim Pendolino i podziękować naszym opiekunkom za wspaniałą podroż:) (Jakub Klimek)

Projekt eTwinning otworzył mi szerzej oczy. Podczas gali rozdania nagród miałam możliwość porozmawiania z ludźmi o podobnych zainteresowaniach i podzielić się spostrzeżeniami dotyczącymi projektu. Zobaczyłam potencjał nieznanych nam do końca miejscowości. W każdym mieście można zrobić coś nowego i odkryć jakąś "perełkę". Projekty były różnorodne i każdy podszedł do tego w inny sposób, co przyniosło bardzo dobre efekty. Integracja jest bardzo ważna, a zwłaszcza ta międzynarodowa. Wyróżnieni byli w różnym wieku, ale z każdym było o czym porozmawiać. (Julia Nosal)

Sama organizacja wydarzenia zrobiła na mnie niemałe wrażenie. Wszystko było dopięte na ostatni guzik. Poza galą braliśmy też udział w grze terenowej podczas której mogliśmy się lepiej poznać i zintegrować z innymi uczestnikami. Co więcej, wszystkie atrakcje odbyły się na terenie Łazienek Królewskich, co świetnie się komponowało i oddawało uroczysty klimat całego wydarzenia. Wszystkiemu towarzyszyła przepyszna oprawa gastronomiczna, która uwzględniała nawyki żywieniowe nawet najbardziej wymagających. Te parę dni spędziliśmy w miłej atmosferze i przy słonecznej pogodzie, która towarzyszyła nam na każdym kroku. (Dominika Liszka)

AP

• Powiększ zdjęcie Przed grą terenową