2A na warsztatach organizowanych przez IFJ PAN

Poprawiono: niedziela, 04, marzec 2018

cernUczniowie klasy 2A uczący się fizyki na poziomie rozszerzonym wzięli udział w Międzynarodowych Warsztatach Fizyki Cząstek Elementarnych zorganizowanych przez naukowców z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN we współpracy z CERN. Warsztaty odbyły się 26 lutego w IV LO w Sosnowcu.

W pierwszej części spotkania uczestnicy wysłuchali wykładów dotyczących cząstek elementarnych oraz badań z tym związanych dokonywanych w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) w CERN. Druga część to wyszukiwanie bozonów na podstawie dostarczonego odpowiedniego oprogramowania i danych pomiarowych. Podsumowanie odbyło się podczas międzynarodowej wideokonferencji, w której oprócz uczniów z Sosnowca uczestniczyli naukowcy z CERN oraz grupy uczniów z Barcelony i Linzu.

• cern1
  • cern2
  • cern3
  • cern4