Uczniowskie złote serca

Utworzono: piątek, 21, grudzień 2018

carityCzy wśród zgiełku codzienności, pędzącego nieubłaganie czasu i pogoni za niewiele znaczącymi wartościami potrafimy jeszcze znaleźć chwilę, aby pomyśleć nie tylko o sobie, ale i o innych?  To pytanie mogłoby przyprawić o zakłopotanie naprawdę wielu, jednak na pewno nie uczniów II LO. Wielokrotnie wolontariusze naszego liceum potwierdzili fakt, że ich serca są otwarte na potrzebujących.

Wykorzystują każdą okazję, by pomóc, podejmując się większych lub mniejszych wyzwań. Wolontariat daje im szansę wykorzystania własnych umiejętności oraz doświadczeń w szczytnym celu, a także pomaga rozwijać wrażliwość wobec drugiego człowieka i trosk jego codzienności, co potwierdzają sami wolontariusze.

- Staram się aktywnie uczestniczyć w akcjach charytatywnych i uważam, że najlepsze w nich jest właśnie to, iż każdy może do nich dołączyć. Wolontariat daje mi dużo radości i pozytywnej energii, uczy cierpliwości oraz empatii – mówi członkini Szkolnego Koła Wolontariatu.

Owoce pracy Koła mogliśmy obserwować na szkolnych mediach społecznościowych przez wszystkie miesiące pierwszego półrocza. Warto jednak zebrać je wszystkie w jednym miejscu, aby zdać sobie sprawę z ich niesamowitej ilości:

• Udział w inauguracji projektu „Młodzi Jałmużnicy”,
  • Organizacja spotkań z pracownikiem Domu Pomocy społecznej, p. Marią Stróżniak,
  • Spotkania z pracownikiem MOPS-u w ramach projektu „Pomogę, bo mogę!” i wsparcie dzieci z rodzin zastępczych w nauce,
  • Akcja „Kromka Chleba”,
  • Udział w Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności Caritas i zebranie 92 kilogramów najpotrzebniejszych produktów,
  • Pomoc w przygotowaniu Wigilii dla samotnych, ubogich i bezdomnych organizowanej przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej,
  • Wolontariat na rzecz osób starszych w Domu Seniora „Jesień na Letniej”,
  • Kontynuacja zbierania nakrętek dla chorego Bartusia,
  • Organizacja Mikołajek dla podopiecznych z Ogniska Wychowawczego oraz Klubiku Dziecięcego,
  • Przygotowanie zabawy andrzejkowej dla dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 14 w Jaworznie;

To jedynie najważniejsze akcje, których podjęli się nasi koledzy i koleżanki. Każda z nich wymagała innych umiejętności, co tylko wzmacnia stwierdzenie, że wolontariat jest dla każdego. Nie trzeba wielkich czynów, aby pomagać innym. Wystarczy mieć oczy szeroko otwarte, zrobić pierwszy krok i zainwestować w niego choć niewielką część cennego czasu.

Anna Guzik, 2d

• andrzejki
  • domjesieni
  • grupa