Przekraczamy granicę

To jest mały krok dla ucznia, ale wielki skok dla II LO. „Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego czego nie zrobiłeś, niż tego co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj”. Mark Twain

Uczniowie naszej szkoły w dniach 9 - 13 kwietnia 2019r. mieli okazję zwiedzić najciekawsze miejsca w Anglii! Plan całego wyjazdu był bardzo napięty - nie było czasu na obijanie się. Uczestnikami byli chętni uczniowie różnych klas, którzy pojechali wraz z opiekunami: p. Magdaleną Paluch, p. Katarzyną Dorynek, p. Iwoną Przybycień oraz p. Klaudią Prokop. Wszyscy - pomimo zmęczenia - wrócili z wycieczki z pozytywną energią! "Było warto" - mówią uczniowie.

Pierwszego dnia upragnionej wycieczki zagranicznej, już w godzinach porannych, uczniowie naszej szkoły zawitali w Calais, gdzie przeprawili się Eurotunelem do miasta portowego - Folkestone. Następnie przyszedł czas na serce Wielkiej Brytanii, czyli Londyn. Zwiedzili Most Westminsterski oraz Opactwo westminsterskie, które jest miejscem spoczynku oraz koronacji królów Anglii i Wielkiej Brytanii. Następnie udali się na znany i podziwiany Big Ben. Czas wolny został wykorzystany w 100%, ponieważ odwiedzili National Gallery, gdzie rzucili okiem na imponującą kolekcję malarstwa europejskiego. Na zwieńczenie pierwszego dnia przyszła pora na 30-minutowy przejazd London Eye. Była to wyjątkowa okazja na podziwianie ogromu miasta, która z pewnością pozostanie nie tylko na fotografiach, ale i w pamięci.

Drugi dzień w Londynie skupiał się w samym centrum. Od Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds, gdzie mieli szansę ujrzeć swoich idoli na własne oczy, lecz niestety tylko w formie figur woskowych. Nie mogło zabraknąć Pałacu Buckingham, czyli zapierającej dech w piersiach rezydencji królewskiej. Ostatnią atrakcją tego dnia było China Town, gdzie można ujrzeć, a nawet posmakować odrobinę kultury wschodu.

W ostatni dzień nasi uczniowie nie próżnowali. Przyszła pora na Oxford Street - główną ulicę, na której każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ skupia ona ponad 300 sklepów! Mimo tego, że tłumy i kolejki mogą przytłaczać, uczniowie nie byli zniechęceni! “Co prawda, jest to mój drugi raz w Londynie, ale z niecierpliwością czekałam na Oxford Street. Mimo tego, że ludzi jest od groma, to zdecydowanie mi to nie przeszkadza i czuję się jak ryba w wodzie!”- entuzjastycznie oznajmiła uczestniczka wycieczki. Następny i finalny kierunek to Dover. Miasto, które słynie z ogromnych, białych, kredowych klifów.

Wszystko co dobre, szybko się kończy, a więc przyszła i pora na powrót. Nocny przejazd przez Belgię, Holandię oraz Niemcy był świetną okazją na odzyskanie sił po intensywnych dniach w Londynie. Już w godzinach wieczornych uczestnicy wycieczki mogli przekroczyć progi domu, odpocząć i wspominać minione dni. Wycieczka była wyjątkową okazją na oderwanie się od codziennej rutyny i spędzenie pięknych, aktywnych chwil za granicami naszego kraju.

Emilia Bielska

Aleksandra Balcerzak