Europejskie sukcesy projektu eTwinning

7 maja 2019

Polityka rzadko bywa tematem interesującym dla młodzieży. Niestety brak świadomości społecznej niekorzystnie wpływa na ich udział w demokratycznym życiu naszego państwa.

Lecz wraz z postępem technologii tworzą się nowe platformy, które na różne sposoby, celowo bądź przypadkowo, przybliżają ten owiany wieloma mitami świat. Wpływ mediów społecznościowych na politykę od początku roku szkolnego badają uczniowie klasy 2D w języku angielskim w ramach projektu eTwinning.

Projekt „@ctivate! Students, social media and democracy” został wyróżniony nagrodą europejską przyznawaną w Niemczech. Jest to owoc ciężkiej pracy uczniów polskich, niemieckich oraz greckich. Celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie zainteresowania polityką u uczniów wkraczających w dorosłość.

„Zadania nie należą do najłatwiejszych, musimy po angielsku dyskutować o obecnych problemach politycznych, prezentować partie, wyrażać opinie na zawiłe tematy, prowadzić bloga w języku angielskim.  Jednak rozwija to nasze umiejętności na zupełnie nowe sposoby. Mądre i świadome podejmowanie decyzji podczas na przykład wyborów jest bardzo potrzebne” - mówi jedna z uczestniczek projektu.

W ramach projektu uczniowie m.in. odwiedzili Wojewódzki Sejmik Śląski i uczestniczyli w obradach Młodzieżowego Sejmiku Śląskiego, które były prowadzone również po angielsku. Tam mieli styczność z faktycznym procesem uchwalania ustaw i rozporządzeń, z jakim można spotkać się np. w Sejmie RP.

„Najciekawszym doświadczeniem była dla mnie debata przeprowadzona w całości po angielsku. Całość była nagrywana, co nie ułatwiało zadania ale dzięki temu jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenie” - wypowiada się członek projektu.

15 maja, w ramach projektu, przeprowadzone zostaną pra-wybory do Parlamentu Europejskiego. Każdy uczeń będzie mógł oddać głos na ugrupowanie - faktycznego kandydata z naszego okręgu. Projekt w ciekawy sposób angażuje młodych ludzi do zainteresowania się sprawami ważnymi, które dotykają nas wszystkich. Nagroda jest podsumowaniem pewnego etapu ale uczniowie 2D nie planują osiąść na laurach. Życzymy dalszych sukcesów, gdyż projekt wciąż trwa.

Zuzanna Odrzywołek, 2D

Link do wygranej: https://www.kmk-pad.org/programme/etwinning/auszeichnungen/66-europaeischer-wettbewerb-2019/gewinnerprojekte-des-66-europaeischen-wettbewerbs.html

• Powiększ zdjęcie 2det

2det