NOC SKORPIONA – czyli chemiczny maraton laboratoryjny w Dwójce

Nasza szkoła w piątek 15 marca 2019r. zamieniła się, po raz kolejny, w istne laboratorium chemiczne!

Uczniowie z klas realizujących rozszerzony program nauczania chemii, wykonywali samodzielnie doświadczenia chemiczne i na ich podstawie wypełniali karty pracy oraz rozwiązywali problemy maturalne.

Dla młodych chemików, w większości zdających maturę z chemii, to wymarzony sposób na spędzenie piątkowego wieczoru! Prawie czterogodzinny maraton został podzielony na dwa etapy, które oddzieliła wspólna kolacja, spożyta w szkolnej świetlicy - na zmęczonych uczestników, po 2. pierwszych godzinach pracy, czekała gorąca pizza oraz zimne i ciepłe napoje. Dzięki temu wciąż jeszcze mieli siłę, by po przerwie z zapałem pracować.

Tego wieczoru w szkole zdaliśmy sobie sprawę z ogromnej różnicy między teorią, a praktyka laboratoryjną, kiedy to musieliśmy samodzielnie sporządzać roztwory, kompletować szkło laboratoryjne, budować zestawy przyrządów... A wszystko to pod czujnym, ale życzliwym okiem Opiekunek.

Praca odbywała się w pięcioosobowych zespołach, których członkami byli uczniowie klasy pierwszej drugiej i trzeciej. Oczywiście pracą kierowali trzecioklasiści, tegoroczni maturzyści, na których spoczywał trud podejmowania decyzji, koordynowania zadań i akceptowania wyników. To oni najbardziej korzystali tego wieczoru ze swojej wiedzy i umiejętności, oraz mieli szansę na powtórzenie wielu ważnych zagadnień z chemii,. Sądząc jednak po uśmiechniętych twarzach i doskonałej atmosferze, wszyscy uczestnicy bawili się doskonale!

Noc Skorpiona odbyła się w naszej szkole już po raz trzeci. I tym razem imprezę otworzyła Pani Wicedyrektor Liceum Jolanta Barańska, w organizacji pomogły wychowawczynie klasy 1c i 2c: Pani Anna Kawala i Pani Anna Osowska, nad bezpieczeństwem uczestników czuwały Pani Bożena Palian i Pani Ewa Maj, a całość wymyśliła i zorganizowała Pani Bożena Palian.

Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielkom za czas nam poświęcony!

SP