Domowe laboratorium

1 maja 2020

Chemia to nie tylko teoria, choć ta jest niezbędna, by osiągnąć praktyczne cele.

Na zajęciach chemii w naszej szkole trzeba wykazać się nie tylko wiedzą teoretyczną. Uczniowie z klas 1ag oraz 1bg zmierzyli się z zadaniem, aby przygotować filmik instruktażowy, przedstawiający, jak przyrządzić ekologiczny środek czyszczący z łatwo dostępnych, domowych produktów. Okazało się, że jest to łatwiejsze, niż myślimy. Uczniowie przygotowali między innymi: płyn do mycia szyb, szampon, mydło, tabletki do zmywarki, płyn do naczyń, peeling, odkamieniacz itp.

Kilka z projektów uczniów możemy obejrzeć: https://www.youtube.com/channel/UCKEDXFep03fu9hjCEA7KqYw

Zrobienie domowych detergentów czy środków pielęgnacji może się nam przydać, gdy nagle czegoś braknie, a nie mamy możliwości zakupu. Jest to ciekawy eksperyment, bo okazuje się, że takie środki są mniej szkodliwe, jeżeli przygotujemy je ze znanych nam składników, a ich domowa produkcja nie jest trudna, co udowodnili uczniowie .

Julia Warszawska, 2b