,,18 – tka” w II LO, czyli ...

26 stycznia 2020

XVIII Szkolny Konkurs Wiedzy o Niemczech – „100 pytań – 100 odpowiedzi”

Każdy uczeń uczęszczający do LO II zapytany o to, co czyni tę szkołę tak wyjątkową, odpowiedziałby, że jest to niezwykła pasja i zaangażowanie, z jakimi nauczyciele podchodzą do przygotowania zajęć. Pasja i zaangażowanie udzielają się również uczniom, którzy z ochotą biorą udział w konkursach przedmiotowych.

Doskonałym tego przykładem jest zorganizowany jedenastego grudnia po raz osiemnasty z rzędu Szkolny Konkurs Wiedzy o Niemczech „100 pytań – 100 odpowiedzi”, który cieszy się wśród młodych germanistów z LO II olbrzymią popularnością.

W ciągu godziny lekcyjnej nauczyciel języka niemieckiego - Anna Osowska, organizator konkursu, zadaje sto pytań. Odpowiedzi na nie udziela ten uczeń, który najszybciej się zgłosi. Pytania te dotyczą nie tylko zagadnień geograficznych czy politycznych, ale również wielu innych dziedzin życia naszych sąsiadów zza zachodniej granicy, np. sportu, historii czy literatury i muzyki.

Z powodu ograniczenia czasowego, konkurs przebiega szybko. Niejednokrotnie o tym, kto ma odpowiedzieć na pytanie decydują ułamki sekund. Mimo to, czasu zawsze jest dość, by zrelaksować się przy dźwiękach muzyki Ludwiga van Beethovena, Jana Sebastiana Bacha czy zespołu Rammstein.

Konkurs stawia sobie za cel zdobywanie wiedzy o naszych zachodnich sąsiadach, przez co ma znaczenie dla współpracy polsko - niemieckiej, również w ramach Unii Europejskiej. Konkurs uczy przede wszystkim korzystania z różnych źródeł wiedzy i efektywnego wyszukiwania informacji, ponieważ na szczęście dla uczestników, nie trzeba wcale zapamiętywać ciągów dat czy nazwisk. W trakcie konkursu można korzystać z przygotowanych wcześniej notatek lub telefonu komórkowego. Ma to niebagatelne znaczenie w prężnie rozwijającej się w dzisiejszych czasach technologii informacyjnej.

Poza tym, z perspektywy uczestnika, ten konkurs to po prostu świetna, pouczająca zabawa.

W tegorocznej edycji konkursu wszystkie wieńce laurowe spoczęły na skroniach uczniów klas drugich:

I miejsce – Przemysław Brożek

II miejsce – Paweł Janikowski