Jesteś tutaj: Start / Aktualności / 11 Listopada

11 Listopada

13 listopada 2019

Święto 11 Listopada jest najważniejszym Polskim świętem narodowym. Rocznica tego wydarzenia przypomina o trudnej historii naszego narodu. Dla upamiętnienia poległych i oddania im hołdu klasa 3BC zabrała społeczność szkolną na krótką lekcję historii.

Uczniowie opowiadali o walkach i ludziach, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość, recytowali wiersze oraz zaśpiewali patriotyczną pieść oddającą cześć tym, którzy walczyli za naród, uczynili Polskę niepodległą i wolną dla przyszłych pokoleń. Ważną puentą tej lekcji-akademii były słowa „Ci, którzy nie znają historii, są skazani na jej powtarzanie”.

Samorząd szkolny reprezentował naszą szkołę na oficjalnej miejskiej uroczystości. Uroczystość zaczęła się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny i mieszkańców miasta. Po Mszy jej uczestnicy, poczty sztandarowe, delegacje i dziesiątki mieszkańców przeszły w uroczystym pochodzie pod pobliski Pomnik Niepodległości na jaworznickim Rynku. Uroczyście odśpiewano hymn państwowy, następnie przemowę wygłosił Paweł Silbert, prezydent naszego  miasta.

Hasłem naczelnym tegorocznych obchodów były słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, przypomniane przez mówcę: "Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium."

Obchody zakończył pokaz poetycko-muzyczny.

Jakub Jasiołek, 2B