SĄDZIMY PRZYSZŁOŚĆ UCZNIÓW

sądSąd to miejsce, gdzie ważą się losy ludzi. Znamy je z programów telewizyjnych, czytamy o wyrokach za popełnione przestępstwa, współczujemy poszkodowanym. Wydaje nam się, że z codziennej prasy i wiedzy teoretycznej wiemy dużo, jednak to tylko kropla w ogromnym i głębokim morzu.

Na pewno nikt nie chciałby się znaleźć na ławie oskarżonych, denerwować i rozmyślać nad wyrokiem, ani zawisnąć na sądowej wokandzie. Jednak możliwość uczestnictwa w rozprawie sądowej w roli obserwatora to świetne przeżycie i ciekawa lekcja. Taką możliwość dostali uczniowie klas prawniczo-medialnych naszej szkoły, którzy dzięki Pani Magdalenie Paluch i pod jej czujną opieką wybrali się do Sądu Okręgowego w Katowicach.

To już kolejny raz, kiedy młodzież z II LO miała okazję zobaczyć to wspaniałe i niecodzienne miejsce od wewnątrz. Tym razem mogli nie tylko nacieszyć oczy salami sądowymi i labiryntami korytarzy tej placówki, ale też  zetknęli się twarzą w twarz z prawdziwymi problemami społeczeństwa. Historie, które mieli okazję usłyszeć wzbudziły w nich wiele emocji i zmusiły do refleksji. Uczniowie przeżywali rozprawy wspólnie ze wszystkimi uczestnikami, wsłuchując się w nie z uwagą. Można to śmiało nazwać prawdziwym starciem z rzeczywistością.

Wiele uczniów wybiera się lub myśli o studiach prawniczych. Dla nich taki wyjazd był szczególnie dobry i ważny, gdyż pokazał jak wygląda praca sędziów oraz prokuratorów. Ocena sytuacji, z którą muszą się oni zmierzyć, nie należy do najłatwiejszych. Dodatkowo trzeba posiadać ogromną wiedzę. Myślę, że ta wycieczka otworzyła wielu z nas oczy i chociaż trochę przyczyniła się do wyboru dalszych ścieżek życia.

Aleksadra Bazarnicka, 2d

sąd